Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Idolem Santiago był baseballista drużyny New York Yankees, wielki Joe DiMaggio. Słynny gracz wywodził się z biednej rybackiej rodziny, lecz nie to budziło sympatię rybaka. Starzec zachwycał się tym, że DiMaggio pozostawał najlepszym zawodnikiem na boisku pomimo nękających go kontuzji. Właśnie pod tym względem byli do siebie podobni. Santiago nie miał wątpliwości, że gdyby nadarzyła się okazja wielki baseballista z chęcią wypłynąłby z nim na połów.

Mądrość starca wywodziła się bezpośrednio z jego wielkiego doświadczenia. Świadczą o tym słowa, które wypowiedział po tym, jak rekiny pożarły wielkiego marlina: (…) człowiek nie jest stworzony do klęski (…) Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.

Stworzona przez Hemingwaya postać starego rybaka do dziś zadziwia czytelników swoją ponadczasowością i uniwersalnością. Każdy człowiek może myśleć o sobie jako o Santiago, gdy stanie naprzeciw pozornie przerastającego go wyzwania. Mając w pamięci wytrwałość, determinację, cierpliwość i mądrość kubańskiego rybaka jesteśmy w stanie zmierzyć się ze wszystkim, co na pierwszy rzut oka wydawałoby się niemożliwe do zrealizowania.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Stary człowiek i morze - streszczenie
2  Stary człowiek i morze - cytaty
3  Czas i miejsce akcji „Starego człowieka i morza”