Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zmieniła również swoje podejście do ludzi i uświadomiła sobie, że jest zdolna do okazywania sympatii i nie może innych traktować wyniośle. Szczerze polubiła starego Bena i Marthę, z radością słuchając jej wesołych opowieści o licznym rodzeństwie. Stopniowo przestaje być egoistką i uczy się okazywać uczucia, choć początkowo czyni to nieumiejętnie. Zaintrygowana tajemnicą zapomnianego od lat ogrodu, odnajduje go i postanawia przywrócić mu dawne piękno. Nie boi się ciężkiej pracy i samodzielnie wyrywa chwasty, umożliwiając kiełkowanie kwiatom. Jest wrażliwa na piękno świata i łagodna wobec zwierząt. Zaprzyjaźnia się z Dickiem, którego podziwia i ceni. Z czasem staje się dziewczynką radosną, życzliwą i współczującą. Z całego serca pragnie pomóc Colinowi, aby podobnie jak ona, odzyskał zdrowie i siły.

Pobyt w Misselthwaite zmienia nie tylko wygląd i usposobienie Mary, ale także sposób, w jaki do tej pory postrzegała świat. Dziewczynka przestaje skupiać się wyłącznie na sobie i zaczyna dostrzegać innych ludzi. Potrafi okazać wdzięczność, litość, rozumie, że dorosłym należy się szacunek. Otwarcie potępia zachowanie Colina, uważając, że nie powinien być wyniosłym wobec doktora Cravena. Ma świadomość, że kiedyś zachowywała się podobnie jak on, lecz przez to nikt jej nie lubił. Potrafi być uparta i zbuntowana, ale z czasem zauważa potrzeby innych ludzi.

Mary Lennox jest postacią pozytywną, choć początkowo wzbudza niechęć swoim samolubnym i kapryśnym zachowaniem. Pod wpływem zmian, jakiej zaszły w jej sposobie bycia i charakterze, staje się postacią, wzbudzającą szczerą sympatię.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Tajemniczy ogród streszczenie szczegółowe
2  Czas i miejsce akcji Tajemniczego ogrodu
3  cytaty