Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Susan Sowerby

Susan Sowerby jest matką Dicka i Marthy. Mieszka w niewielkim domku na skraju wrzosowiska, wychowując liczną gromadkę dzieci. Jest kobietą w średnim wieku, o ładnej twarzy i łagodnym uśmiechu. Dla Mary i Colina staje się uosobieniem prawdziwej matki. Dzieci darzą ją zaufaniem i powierzają jej swoje tajemnice.

Susan Sowerby jest kobietą skromną, zapracowaną, prostoduszną i prostą. Wyróżnia się życiową mądrością, ciepłem i wyrozumiałością. Doskonale rozumie sytuację Mary i Colina i wie, że dzieci potrzebują miłości, dlatego też dwukrotnie zdobywa się na odwagę i umiejętnie stara się wpłynąć na pana Cravena. Wspiera dzieci, przysyłając im jedzenie i mleko, choć sama musi wykarmić swoją rodzinę. Jest czuła, dobra i zawsze kieruje się głosem serca matki.

Martha Sowerby

Jest najstarszą córką Susan Sowerby. Pracuje w posiadłości pana Cravena jako osobista służąca pani Medlock, wspierając w ten sposób finansowo swoją rodzinę. Jest rumianą, pulchną i gadatliwą dziewczyną o szczerym sercu. Po przybyciu Mary do Misselthwaite, opiekuje się dziewczynką i pod jej wpływem Mary zmienia się oraz uczy się samodzielności. Wobec samotnej Mary jest życzliwa i cierpliwa, stara się jej pomagać i udziela jej wielu rad. Ma świadomość, że jest prosta i niewykształcona, lecz ma poczucie własnej godności. Szczerą miłością darzy matkę, która jest dla niej autorytetem.

Pani Medlock

Pani Medlock jest zaufaną gospodynią pana Cravena. Jest to kobieta w średnim wieku, tęga, o mocno czerwonych policzkach i czarnych oczach o przenikliwym spojrzeniu. W Misselthwaite zajmuje ważne stanowisko i surowo przestrzega dyscypliny. Jest obowiązkowa, zdystansowana i wymagająca. Wypełnia powierzone sobie obowiązki, lecz nie potrafi okazać jakiegokolwiek uczucia ani Colinowi, ani Mary. Zawsze też na pierwszym miejscu stawia posłuszeństwo panu Cravenowi, którego szanuje i poważa.

Ben Weatherstaff

Ben jest starszym mężczyzną o pomarszczonej, niesympatycznej twarzy, która łagodnieje na widok oswojonego rudzika. W Misselthwaite pracuje od lat i zajmuje się ogrodami. Ogromną sympatią darzył panią Craven i po jej śmierci każdego roku w tajemnicy przedostawał się do opuszczonego ogrodu, aby pielęgnować jej ukochane róże. Jest człowiekiem samotnym, zgorzkniałym i niechętnym do rozmów. Z czasem zaprzyjaźnia się z Mary, choć początkowo dziewczynka nie wzbudza jego zaufania i denerwuje go wścibskimi pytaniami. Jako jedyny ze służby poznaje tajemnicę dzieci i pomaga im w ogrodzie. Szczególnym uwielbieniem otacza Colina, dla którego gotów jest zrobić wszystko.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Tajemniczy ogród streszczenie szczegółowe
2  Symbolika ogrodu w powieści
3  Frances Hodgson Burnett – biografia