Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Archibald Craven jest ojcem Colina i wujem Mary Lennox. Jest to mężczyzna bogaty, w średnim wieku, o ciemnych włosach, przyprószonych siwizną, pięknej, lecz bardzo smutnej twarzy i nieco przygarbionych plecach. Cieszy się szacunkiem i sympatią ludzi, choć najczęściej postrzegany jest jako dziwak o melancholijnym usposobieniu.

W młodości był zgryźliwy i samotny. Upragnione szczęście znalazł u boki żony, która kochała go szczerze. Obdarzył ją bezgraniczną miłością i uwielbieniem, starając się spełniać każde jej marzenie. Po jej tragicznej śmierci, z którą przez wiele lat nie potrafił pogodzić się, popadł w stan odrętwienia i nie potrafił ukoić swego cierpienia. Widok jedynego syna, który patrzył na niego smutnymi i udręczonymi oczami matki, przypominał mu utracone szczęście i potęgował jego ból. Sposobem na ucieczkę przed smutkiem, stały się dla pana Cravena podróże. Przez większą część roku przebywał poza domem, nie starając się zbliżyć do dziecka, któremu zapewniał wszystko oprócz miłości. Stronił od ludzi, którzy nie rozumieli jego cierpienia i w takiej udręce przeżył dziesięć lat. Mary zaopiekował się z poczucia obowiązku wobec brata żony, ale doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że nie jest właściwym dla dziewczynki opiekunem. Pomimo obojętności, dbał, aby Mary miała wszystko, czego zapragnie.

Po latach samoudręki Archibald Craven stopniowo odzyskał wewnętrzny spokój. Zaczął dostrzegać piękno otaczającego go świata i uświadomił sobie błędy, jakie popełnił, odrzucając jedyne dziecko. Obawiał się jednak, że może już być za późno, aby odbudować relacje z synem. Po powrocie do domu przekonał się, że Colin jest normalnym, zdrowym i pełnym radości chłopcem, którego może pokochać, nie obawiając się, że podobnie jak on będzie kaleką. Wzruszenie i szczęście sprawiło, że na twarzy mężczyzny pojawił się po raz pierwszy od lat uśmiech.

Archibald Craven jest postacią pozytywną, wzbudzającą sympatię i życzliwość.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Tajemniczy ogród streszczenie szczegółowe
2  Frances Hodgson Burnett – biografia
3  Charakterystyka pozostałych bohaterów Tajemniczego ogrodu