Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Bohater, ukuwszy taką ideologię, chce sprawdzić sam siebie. Nurtuje go pytanie „czy jestem drżącą kreaturą, czy też mam prawo?” Jest zdolnym człowiekiem i może zajść daleko. On sam jest przekonany, że jest zobowiązany dla dobra ludzkości dokonać jakiegoś wielkiego czynu.

Spotkanie w szynku z Marmiełodowem i refleksja nad bezmiernym upodleniem ojca Soni Marmiełodowej uświadamia Raskolnikowoi niesprawiedliwość świata i budzi poczucie solidarności ze skrzywdzonymi i upadłymi. Jego zagubienie i świadomość sytuacji bez wyjścia pogłębiają listy od matki, z których dowiaduje się o ciężkiej sytuacji materialnej swoich bliskich i upokorzeniach swojej siostry Duni, skompromitowanej przez Swidrygajłowa i gotowej dla ratowania finansów rodziny oddać rękę znacznie starszemu od niej i antypatycznemu radcy Łużynowi. Obrazy ludzkiego cierpienia, wizje okrutnych zdarzeń z dzieciństwa (bestialskie zatłuczenie konia przez jego prymitywnego i brutalnego właściciela) konkretyzują w świadomości Rodiona rozpaczliwą decyzję zamordowania starej lichwiarki i zdobycia w ten sposób pieniędzy, które umożliwią godne życie jemu i rodzinie, pomogą nieść pomoc cierpiącym i poniżonym. W zamiarze tym utwierdza go rozmowa podsłuchana w triaktierni: oficer i student rozważają moralną słuszność tego czynu, przywołując dla przykładu rozpaczliwą postać starej.

Alona Iwanowna, lichwiarka bogacąca się na nędzy innych, staje się dla Raskolnikowa ohydnym wybrykiem natury, do którego boskie przykazanie „nie zabijaj” się nie stosuje. Dla bohatera nie istnieją żadne święte prawa. Jak dowodzi śledczemu Porfiremu Pietrowiczowi, postęp w jakiejkolwiek dziedzinie zmusza do naruszenia tych podstawowych zasad etycznych. Zły czyn, jeśli posłuży ludzkości, z czasem uzyska legitymację moralną.

Raskolnikowa nie interesuje Bóg. System moralny Rodiona jest zaprzeczeniem chrześcijańskiej etyki – wedle niego można zabijać „ludzkie wszy”, które stoją innym na drodze. Opętany szaleństwem Raskolnikow kieruje się wyłącznie pychą.

Cierpienie i udręka, jakich doznaje Raskolnikow po dokonaniu zbrodni, są dowodem, że nie traci on wrażliwości i serca. Mimo że sam cierpi biedę, pomaga innym materialnie: daje pieniądze na pogrzeb Marmieładowa, w czasie studiów opiekuje się kolegą i jego ojcem, oddaje ostatnie pieniądze żebraczkom na ulicy. Czyny te dają nadzieję, że bohater może się zmienić. Stopniowo Raskolnikow zaczyna zdawać sobie sprawę, że jego przekonania były błędne. Zmiana podejścia do zbrodniczej idei dokonuje się poprzez obserwację życia toczącego się wokół i znajomość z Sonią Marmieładow. Wyrzuty sumienia stają się dla niego początkiem drogi do duchowego odrodzenia. Koniecznym elementem oczyszczenia jest pokuta – dlatego do „zmartwychwstania” bohatera dochodzi na katordze. Tu Raskolnikow powoli dojrzewa do przemiany – przede wszystkim pod wpływem Soni i lektury Ewangelli. Uświadamia sobie, jak strasznego czynu dokonał.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Zbrodnia i kara - streszczenie w pigułce
2  Wątek miłości Soni i Raskolnikowa
3  Uniwersalność przesłania powieściKomentarze: Raskolnikow - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-13 18:54:19

książkę czytałem, ale wróciłem po roku do streszczenia przed maturką. napisane jest bardzo fajnie, aczkolwiek dla osób, które jeszcze są przed zapoznaniem się - proponuję osobiście poświęcić tę trochę czasu na zmierzenie się z oryginalną lekturą ;p


2018-11-24 16:24:50

Uwazam ze komantaz nie oddaje ducha ksiazki i oblicza tej osoby. Poza ta literacka analiza, troche pozbawiona barwy, nalezy dodac ze Raskolnikow jest fascynujacym czlowiekiem, targanym konfliktami i zupelnie sprzeczymi uczuciami. Jest w nim wiele cech psychopatycznych z narcystycznym zabarwieniem. A jednoczesnie jest niesaowicie ciekawy natury ludzkiej, lacznie z wlasna. Jes w nim tez wielel wyzszych uczuc targajacym jego sumeniem i glebokoego wspolczucia.


2018-11-22 15:12:20

Asiu nigdy nie mow nigdy sadze ze wielu jest podobnych do Rodiona wielu bylo i wielu jeszcze bedzie...do pewnego stopnia oczywiscie. Pozdrawiam i zachecam do przeczytania bo warto.


2018-11-10 22:07:52

Właśnie przerabiamy w szkole "Zbrodnię i karę". Książka, choć do najcieńszych nie należy, bardzo mi się spodobała. Planuję przeczytać jeszcze coś Dostojewskiego, choć teraz, w roku szkolnym, lecę na samych lekturach:)


2018-10-16 20:01:15

niezłe streszczenie i charakterystyki. i naprawde polecam przeczytanie tej ksiazki, jest niezwykle ciekawa. szkoda tylko, ze tacy ludzie jak Rosklnikow nie zyja dzis, ja juz pewnie dawno takiego kochała..mimo wszytsko;]
Streszczenia książek
Tagi:
Raskolnikow - Charakterystyka Raskolnikowa - Rodion Romanowicz Raskolnikowa - Charakterystyka Rodiona Romanowicza Raskolnikowa - Bohaterowie Zbrodni i kary -