Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiersz Sur le pont d’Avignon Krzysztofa Kamila Baczyńskiego jest tekstem optymistycznym i pozytywnym, choć momentami nostalgicznym. Poeta nazwał go fotografią wszystkich wiosen oraz żyłką słoneczną na ścianie, co zgadza się z atmosferą liryku i jego przesłaniem.

Podmiotem lirycznym w wierszu jest prawdopodobnie sam Baczyński – reprezentant wojennego Pokolenia Kolumbów. Obserwując widok zza szpitalnego okna (Baczyński napisał go szpitalu, w kwietniu 1941 roku), podmiot liryczny prowadzi monolog i ofiarowuje swój utwór - żyłkę słoneczną na ścianie - czytelnikom w słowach: Kantyczki deszczu wam przyniosę. Jest obserwatorem i kreatorem, tworzy swój własny świat. Dzieli się z czytelnikiem wspomnieniami tańca, którym niegdyś panowie niewidzialni uczcili piękny most w Avignone.

Pisze także o rozkwitającej po zimie przyrodzie oraz wesoło brzmiącej muzyce, dając wyraz swojego słuchu muzycznego oraz oddziałując na wyobraźnię czytelnika, jego emocje i zmysł estetyczny tak silnie, że ten ma wrażenie, jakby był świadkiem wydarzeń rozgrywających się na moście, jakby słyszał śpiew słowika czy szept strumyka.

Lektura liryku działa także na zmysł wzroku. Dominują w nim kolory: żółty, zielony, niebieski. Tekst „mieni się” gamą barw, począwszy od błękitu wody, brązu drzewa i ciepłej żółci promieni słonecznych, poprzez zieleń lasów (zielone granie, liściaste suknie, zielone ramy, lasy, pączki) oraz przeciwstawioną nim biel Łań, a skończywszy na trochę nierzeczywistym srebrzystym gotyku i ptakami płowozłotymi.

Baczyński wypełnił wiersz prostymi, krótkimi zdaniami, poetyckimi metaforami, ciekawymi porównaniami, zapadającymi w pamięć epitetami czy uosobieniami (oddychająca woda, anemiczna cisza), z których do historii literatury przeszły takie określenia, jak liściaste suknie panien, anemiczne pączki ciszy, wiatrem oddychanie wody czy instruowanie czytelnika słowami:

Odetchnij drzewem, to usłyszysz
jak promień - naprężony ton,
jak na najcieńszej wiatru gamie
tańczą liściaste suknie panien


Baczyński sięgnął także po właściwe swojej twórczości elipsy, na przykład wyblakłe nutki w nieba dzwon.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Krzysztof Kamil Baczyński - nota biograficzna
2  Piosenka (Znów wędrujemy) - analiza i interpretacja, treść
3  Samotność - analiza i interpretacja