Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W ciągu następnych dni żołnierze Tengila przeszukiwali każdy dom w Dolinie Dzikich Róż, starając się za wszelką cenę odnaleźć Jonatana Lwie Serce. Zjawili się również w chatce Mateusza i widząc dwa konie w stajni, zarekwirowali Fialara. Zrozpaczony Karol nie potrafił pogodzić się z utratą ukochanego konia. Wieczorem chłopcy wraz z Mateuszem po raz ostatni zasiedli do wspólnego posiłku. Jonatan powiedział, że żałuje, iż nie zna hasła umożliwiającego przejście przez bramę. Wówczas zapłakany Sucharek wypowiedział słowa, jakie usłyszał, kiedy Jossi zjawił się na polanie. Uradowany Jonatan pożegnał się i zniknął w tunelu. Jakiś czas później zjawił się człowiek Tengila, aby zabrać Fialara. Karol zaczął krzyczeć i nagle znalazł się w objęciach przybysza. Zdumiony, rozpoznał w nim brata. Jonatan pospiesznie wyprowadził konie i odjechał. W nocy Sucharek opuścił tunelem Dolinę Dzikich Róż. Przy wyjściu, w lesie, czekał już na niego Jonatan.

O świcie bracia Lwie Serce wyruszyli w dalszą drogę, kierując się w stronę Wodospadu Karma. Dotarli na miejsce wieczorem i weszli na most, łączący Nangijalę z Karmaniaką. Niespodziewanie rozpętała się burza i w blasku błyskawic Karolek dostrzegł potwornego smoka, Katlę. Przerażony, stracił przytomność. Kiedy ocknął się, Jonatan opowiedział, w jaki sposób Tengil został panem Katli. Smok przestał, ukryty w grocie, milion lat, aż pewnego dnia przebudził się i zaatakował twierdzę tyrana, zabijając swym oddechem wszystkich mieszkańców. Tengil, uciekając przed Katlą, zadął w róg, aby wezwać żołnierzy na pomoc. Wówczas potwór stał mu się posłuszny niczym pies i od tej pory słuchał każdego jego polecenia. Czasami Katla wychodziła ze swej jaskini i wpatrywała się w rzekę, szukając swego odwiecznego wroga Karmy, jak głosiła stara legenda.

Rankiem chłopcy przejechali przez most i dotarli do Groty Katli, w której uwięziony był Orwar. Odnaleźli sekretne przejście i zdołali wyprowadzić więźnia na kilka godzin przed wykonaniem wyroku śmierci. W parę minut później strażnicy odkryli ucieczkę Orwara i ruszyli w pościg. Szybko zaczęli doganiać braci, jadących razem na Grimie. Karol przekonał Jonatana, by zostawił go nad rzeką. Kiedy Orwar i Jonatan bezpiecznie przejechali przez most, ukrył się na wierzbie. Niespodziewanie, na skraju urwiska, dostrzegł Sofię, jadącą na koniu. Uradowany, zawołał ją i dopiero wtedy zorientował się, że kobiecie towarzyszą Jossi i Hubert. Sofia wyjaśniła, że Jossi ma wskazać im niestrzeżone przejście do Doliny Dzikich Róż. Zaproponowała, żeby malec pojechał z nimi. Karol nie zgodził się, mówiąc, że karczmarz jest zdrajcą. Powiedział, że ma na piersi znak wypalony przez żołnierzy Tengila. Sofia podeszła do Jossiego i rozdarła jego koszulę. Wówczas mężczyzna wyrwał się jej i wskoczył na maleńkiej łódki, stojącej przy brzegu. Wartki nurt rzeki zniósł go wprost do Wodospadu Karma.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe
2  Karol Lwie Serce - charakterystyka
3  Recenzja powieści „Bracia Lwie Serce”Streszczenia książek
Tagi: