Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nadszedł dzień walki z Tengilem, przygotowany przez Orwara, Sofię i Jonatana. Karol, który podczas bitwy siedział w chacie Mateusza, był świadkiem wielu przerażających rzeczy. Widział walczących ludzi, wśród których jeździł Jonatan, zachęcając ich do walki. Nagle rozległ się ryk Katli i wszyscy ujrzeli Tengila, prowadzącego smoka. Ludzie stracili nadzieję, wiedząc, że teraz nie ma już dla nich ratunku.

Jonatan, widząc, że potwór rzuca się na bojowników, popędził wprost na Tengila i wyrwał z jego dłoni róg, po czym zadął w niego. Katla ruszyła na tyrana, zabijając go. Władca został pokonany, a mieszkańcy Doliny Dzikich Róż odzyskali upragnioną wolność. Wielu z nich zapłaciło za nią swym życiem, a wśród poległych byli również Hubert i Mateusz. Po bitwie Orwar poprosił Jonatana, aby zaprowadził Katlę do groty i przywiązał ją do złotego łańcucha. Bracia Lwie Serce wyruszyli w góry, prowadząc za sobą smoka. Nieoczekiwanie Katla zionęła ogniem tuż przy nogach Grima. Przerażony koń stanął dęba, wytrącając róg z rąk Jonatana. Smok, widząc, że chłopak nie ma już nad nim władzy, rzucił się na chłopców, lecz zdołali uciec i ukryli się wśród skał. Jonatan zepchnął na rozjuszone zwierzę ogromy głaz i Katla wpadła do Wodospadu Karma. Wtedy z wody wynurzył się olbrzymi wąż i pochwyciwszy smoka, wciągnął go w ciemną otchłań.

Zmęczeni bracia przejechali przez most, opuszczając nieprzyjazną Karmaniakę. Postanowili odpocząć, widząc, że ich konie nie mają sił, aby jechać dalej. Karol ze smutkiem myślał o Mateuszu, zastanawiając się, gdzie teraz przebywa. Jonatan wyjaśnił, że staruszek jest w Nangilimie. Potem wyznał, że jeden ze śmiertelnych płomyków z ognia Katli poparzył go, powodując paraliż. Wiedział, że niedługo nie będzie mógł w ogóle poruszać się i postanowił odejść do Nangilimy. Zrozpaczony Sucharek wykrzyknął, że nie chce zostać sam w Nangijali. Potem wziął brata na plecy i skoczył w przepaść. W chwilę później ujrzeli jasne światło Nangilimy.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe
2  Karol Lwie Serce - charakterystyka
3  Czas i miejsce akcji „Braci Lwie Serce”Streszczenia książek
Tagi: