Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dramat romantyczny, którym są Dziady, jest trzecim, obok antycznego – klasycznego oraz szekspirowskiego, rodzajem dramatu.
Dramat – utwór przeznaczony do wystawiania na scenie, ale funkcjonujący także jako utwór tylko do czytania.
Dramat romantyczny swą budową nawiązuje do konstrukcji dramatu, którą zapoczątkował Szekspir. Nie ma natomiast punktów stycznych z klasycznym, antycznym dramatem. Elementami, które możemy wyodrębnić w romantycznym dramacie, są:
  • Brak reguły trzech jedności: miejsca (występują duże przestrzenie); akcji (wiele różnorodnych wątków); czasu (poszczególne wydarzenia dzielą miesiące, a nawet lata).
  • Symbolizm
  • Otwarta kompozycja
  • Występuje bohater romantyczny
  • Dramat niesceniczny
  • Występują osoby fantastyczne.
Bohater romantyczny, który występuje w Dziadach, ma biografię zbudowaną na dwu etapach. Zawsze ulega przemianie, która decyduje o jego przyszłości, autor dramatu nam jej jednak nie ujawnia.

Punktem wyjścia w biografii jest młodość bohatera, często doznania nieszczęśliwej miłości, postawa werteryzmu. W momencie przełomu bohater przechodzi niewyjaśnioną do końca metamorfozę, czasem popełnia niejasne samobójstwo lub podejmuje się nieetycznego czynu. Wraz z metamorfozą rozpoczyna się także wątek publicznej działalności bohatera, staje się bojownikiem o sprawę narodową. Autor nie ujawnia nam jednak przyszłości romantycznego bohatera, pozostaje ona niejasna i otwarta.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. IV - streszczenie
2  Elementy dramatu antycznego i szekspirowskiego w II cz. Dziadów
3  Geneza II cz. Dziadów

Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Konrad Wallenrod - Pan Tadeusz - Ballady i romanse - Sonety krymskie

Komentarze: Dziady jako dramat romantyczny

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-18 14:54:13

heh zalezy jakie kto ma spr, ja mam np na spr z lektur takie szczegoły opisac ze szkoda gadac, wiec musze przeczytac cala ksiazke a poxniej chyba ze cos za bardzo niekumam to wtedy udaje sie do streszczenia:/


2019-03-10 18:22:48

Dziękuję za tą pomocniczą stronkę . Dzięki niej mogłam przypomnieć sobie to czego nie doczytałam z ksiazki jeszcze raz serdeczne dzięki :*:*:*:*:*:*:*:*:*


2019-01-12 14:33:02

I jeszcze naruszona została zasada decorum, gdyż mieszane sa sceny fantastyczne z realistycznymi. Naruszono również klasyczą zasadę czystości gatunków. Wystepuje bowiem synkretyzm rodzajowy i gatunkowy. Występuje jezyk kolokwialny, sprawozdawczy, proroczy. Z Szekspira znajdują się odwołania do wydarzeń historycznych, wprowadzono obrzęd dziadów, fantastykę, odgłosy przyrody również z tradycji szekspirowskiej. Nawiązuje również do średniowiecznego moralitetu, o czym swiadczy wyraźnie zróżnicowanie na prawą i lewą stronę, dobrych i złych. Wyrasta również z tradycji operowych- widowiskowość, taniec, partie śpiewane. Główny bohater nie bierze udziału we wszystkich wydarzeniach, pojawia się czas sakralny i historyczny. Akcja jest wielowątkowa. Kompozycja luźna, fragmentaryczna i otwarta. Pozornie nieuporządkowana. Występują sceny zbiorowe. Ukazanie wewnętrznych przeżyć bohaterów za pomocą snów, widzeń, wielkich monologów. Muzycznośc dramatu.


2019-01-04 22:13:56

Popieram koleznke Pati - jestem w takiej samej sytuacji, mam nadzieje,ze korzystajac z tej stronki w pelni zrozumiem utwor i ze spokojem dam sobie rade na sprawdzianie;) pozZdrawiam


2018-12-17 13:59:03

Wspaniała stronka .. dzięki niej moge spokojnie iść na klasówkę Ze Znajomości lektury mimo, ze chorowałam i nie mam notatek w zeszycie.. dzięki wielkę ;) :*
Streszczenia książek
Tagi: