Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jednym z głównych tematów powieści w XIX i XX wieku było wyłanianie się inteligencji spośród przedstawicieli zdeklasowanej szlachty i niższych warstw społecznych. Proces ten, szczególnie ważny dla kształtowania się dwudziestowiecznego społeczeństwa, był uwzględniany również w utworach polskich pisarzy w różnych epokach.

Problematykę tę podjęła również Zofia Nałkowska w „Granicy”, ukazując dzieje Zenona Ziembiewicza i drogę jego kariery w sferze zawodowej i politycznej.

Zenon wywodził się ze zubożałej szlachty. Jego ojciec, po stracie własnego majątku, zmuszony był do podjęcia pracy zarządcy w folwarku, należącym do hrabiostwa Tczewskich. Zenon od najmłodszych lat obserwował nieudolność ojca i wraz z upływem czasu coraz bardziej wstydził się swoich rodziców, dostrzegając ich wady i braki w wykształceniu.

Sam, niezwykle zdolny i ambitny, rozumiał, że podstawowym warunkiem kariery i wybicia się jest zdobycie wykształcenia. Ze względu na złą sytuację finansową rodziców, zaczął udzielać korepetycji, by opłacić stancję i naukę w mieście. Uzyskał również stypendium, które umożliwiło mu studia w Paryżu.

Wracając na wakacje do domu czuł się coraz bardziej obco wobec klasy, z której się wywodził. Sytuacja skomplikowała się w momencie wybuchu wojny – młody Ziembiewicz stracił stypendium i musiał znaleźć środki na ukończenie studiów. Brak wsparcia ze strony rodziców wpłynął na jego decyzję przyjęcia oferty Czechlińskiego.

Zenon zobowiązał się do napisania cyklu artykułów dla lokalnej „Niwy” i otrzymał zaliczkę, która umożliwiła mu zdobycie dyplomu. Jednocześnie czuł się tak, jakby zaprzedał własną duszę, ponieważ artykuły pisane na zamówienie były niezgodne z jego poglądami i przekonaniami.

Młodzieniec, który pragnął ponad wszystko „żyć uczciwie”, miał nadzieję, że będzie mógł postępować zgodnie ze swoimi zasadami po szybkim spłaceniu pożyczki. Po powrocie z zagranicy przyjmuje posadę redaktora w „Niwie”. To kolejne ustępstwo usprawiedliwia potrzebą zdobycia pieniędzy na założenie rodziny z ukochaną kobietą.

Praca nie zaspokaja jego ambicji, a Ziembiewicz staje się marionetką w rękach wpływowych ludzi, których wymagania spełnia, zamieszczając korzystne dla nich artykuły. Po raz kolejny zaprzedaje swoje młodzieńcze ideały, aby osiągnąć korzyści materialne. W ciągu kilku miesięcy dzięki protekcji Czechlińskiego otrzymuje awans na prezydenta miasta.

Początkowo ma nadzieję, że będzie mógł podejmować samodzielne decyzje i kierowany dobrymi intencjami, chce polepszyć byt najbiedniejszych mieszkańców. Udaje mu się stworzyć pijalnię mleka dla dzieci, ośrodek rekreacyjny i park. Zdobywa również fundusze na budowę osiedla dla robotników.

Wkrótce jednak sytuacja zmienia się na jego niekorzyść. Środki na budowę osiedla zostają cofnięte, a miasto musi wypłacić odszkodowanie właścicielowi klubu nocnego. Zenon, przytłoczony problemami osobistymi, zaczyna obwiniać o swoje niepowodzenia inne osoby, a granica jego odporności moralnej przesuwa się coraz bardziej.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Granica - streszczenie szczegółowe
2  "Granica" Zofii Nałkowskiej – wybory moralne Zenona Ziembiewicza a uniwersalizm ludzkich zachowań - plan wypracowania
3  Granica jako powieść...Komentarze: Zenon Ziembiewicz – bohater z awansu

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-30 19:41:33

Droga Olu, śmiem uważać, że streszczenie nie ma na celu "ujawniać" wniosków czy poglądów, które powinien posiadać każdy czytelnik, po przeczytaniu owej książki, a bynajmniej (jak już ciężko jest się zabrać na czytanie) streszczenia.Chwała Ci za to, że posiadasz swoje osobiste. Lecz jest to kwestia niedopatrzenia ze strony autora streszczenia, a zwykłego starania się ukazać poczynań Zenona jako wynik sytuacji w jakich się znalazł oraz wpływie społeczeństwa (oraz rodziny) na jego osobę.Nie po to pisane są streszczenia książek,aby wydawać sądy. W dodatku moim prywatnym zdaniem (które oczywiście nie musi być zgodne z rzeczywistością w jakiej żyję oraz interesować kogokolwiek)- osobiście nie znalazłam się nigdy w sytuacji Zenona, nie będę go "skazywać". człowieka, to Pozostawię to innym ludziom, pewnym wyroku :). Pozdrawiam i zachęcam do czytania strony klp.pl, jest to strona, która posiada najlepsze streszczenia, te sprawdzone. Nie to co bryki czy inne :)


2018-11-04 22:36:34

W tym streszczeniu Zenon został pokazany jako osoba słaba, która da sobą manipulować, jako "ofiara losu". Charakterystyka nie ukazuje jego bezwzględnej strony, braku odpowiedzialności, wyrachowania. To on zniszczył małżeństwo, które mogło być bardzo szczęśliwe, to on odpowiedzialny był za stan psychiczny Justyny, która pod wpływem jego sugestii przerwała ciążę. Właśnie piszę pracę maturalną i szukając jakiś ciekawostek trafiłam na to streszczenie. Niestety, nie ujawnia ono prawdziwego oblicza Zenona, który powiela słabość swego ojca do kobiet...
Streszczenia książek
Tagi: