Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
h) zaprzepaścił swoje młodzieńcze ideały, stał się pionkiem Czechlińskiego, a swoje błędy zawsze potrafił usprawiedliwić, odsuwając od siebie poczucie odpowiedzialności. W ten sposób zatracił zdolność rozróżniania dobra i zła.

2. Czynniki, łagodzące wizerunek Zenona Ziembiewicza:
a) pragnął żyć uczciwie.

b) w młodości miał szlachetne ideały, pragnął pomagać biednym i potrzebującym.

c) niczego nie obiecywał kochankom. Justyna sama szukała jego bliskości.

d) wykształcenie zdobył dzięki uporowi i determinacji. Od najmłodszych lat nie mógł liczyć na pomoc finansową ze strony rodziców, musiał zarabiać na swoje utrzymanie. Trudna sytuacja (utrata stypendium naukowego) zmusiła go do przyjęcia propozycji Czechlińskiego.

e) miał wyrzuty sumienia z powodu zaprzedania swych młodzieńczych ideałów oraz choroby Justyny. Był człowiekiem rozdartym emocjonalnie. Zawsze też pomagał finansowo Justynie.

f) nie kazał Bogutównie usunąć ciąży, sugerując jej jedynie to, co powinna zrobić. Prawdopodobnie pomagałby jej, gdyby zdecydowała się urodzić ich dziecko.
g) jako prezydent miasta starał się poprawić warunki bytowe robotników i biedoty miejskiej.
h) nie był człowiekiem skrajnie złym, lecz oportunistą.
i) przejmował się swoimi porażkami, które często były efektem nieszczęśliwego zbiegu okoliczności.

3. Zastanów się, w jaki sposób Zenon Ziembiewicz mógł uniknąć swojej klęski jako człowieka. Czy miał szansę na to, aby postępować zgodnie z własnym sumieniem?

Zakończenie
Postawa Zenona Ziembiewicza w wielu sytuacjach jest trudna do jednoznacznej oceny. Nie był on człowiekiem skrajnie złym, lecz nie można uznać, że postępował zgodnie z własnymi zasadami i podstawowym kodeksem moralnym. W wielu przypadkach zasługuje na potępienie, lecz jednocześnie wzbudza litość i częściowe zrozumienie dla popełnianych błędów. Zastanów się, od czego zależna jest ocena człowieka.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Granica - streszczenie szczegółowe
2  Zofia Nałkowska - biografia
3  Granica - cytatyStreszczenia książek
Tagi: