Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wstęp
1. Dzieje Zenona Ziembiewicza, głównego bohatera powieści Zofii Nałkowskiej: „Granica”, jako przykład pięknej kariery i tragicznej w skutkach klęski moralnej człowieka, który chciał „uczciwie żyć”.

2. Zenon Ziembiewicz – postać o złożonej osobowości, wzbudzająca mieszane uczucia i trudna do jednoznacznej oceny.

Rozwinięcie
1. Obiektywne spojrzenie na bohatera – przybliżenie podstawowych informacji i faktów z jego życia (pochodzenie, samodzielność i determinacja w dążeniu do zdobycia wykształcenia, praca w redakcji „Niwy”, romans z Justyną, ciąża dziewczyny i próba uniknięcia skandalu, małżeństwo z Elżbietą Biecką, awans na prezydenta miasta, choroba Bogutówny, zamach na Zenona i jego samobójcza śmierć).

2. Czynniki, decydujące o negatywnej ocenie bohatera:
a) romans z Bogutówną, córką kucharki, pracującej w domu jego rodziców, „protegowaną własnej żony” – nieświadomie rozbudził uczucia dziewczyny, lecz nie potrafił definitywnie zakończyć ich związku, choć wstydził się, że jest „uczestnikiem pospolitego skandalu”.

b) przez długi czas prowadził podwójne życie, pogrążając się w kłamstwie, zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej – okłamywał narzeczoną, zdradzając ją z Bogutówną, dla korzyści materialnych oraz uzyskania wysokiej pozycji społecznej stopniowo rezygnował z młodzieńczych ideałów.

c) potępiał sposób życia ojca, jego liczne romanse z dziewczętami folwarcznymi, a w rzeczywistości powielił jego błędy, nawiązując w Paryżu erotyczne znajomości z wieloma kobietami.

d) swoje ustępstwa wobec Czechlińskiego usprawiedliwiał chęcią stworzenia odpowiednich warunków bytowych dla swojej rodziny. Twierdził, że nie wypowiada do końca swych myśli, godząc się bez słowa sprzeciwu na postępowanie niezgodne ze swoimi poglądami.

e) za wszelką cenę starał się ukryć romans z Justyną, spełniając jej kaprysy, a za chwile zapomnienia z kochanką obwiniał żonę.

f) kiedy Bogutówna zaszła w ciążę, przyjął postawę zachowawczą i pozostawił ostateczny wybór dziewczynie, radząc, aby kierowała się zdrowym rozsądkiem.

g) obłudnie i bez skrupułów wykorzystywał miłość Elżbiety, szukając u niej wsparcia i zrzucając na nią ciężar odpowiedzialności za swoje postępowanie wobec Justyny.strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Granica - streszczenie szczegółowe
2  Granica - cytaty
3  Symbolika tytułu - notatka