Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Na wesele księcia tesalskiego Peleusa i pięknej boginki Tetydy zaproszono wszystkich bogów poza boginią niezgody, Eris. Przeciwny temu był Zeus. W pewnym momencie Eris zjawiła się jednak na weselu. W akcie zemsty rzuciła na stół biesiadny złote jabłko z napisem „Dla najpiękniejszej”.

Dobrze wiedzieć
Jabłko, które przyniosła Eris, zwane jabłkiem niezgody, oznacza obecnie źródło konfliktu lub przyczynę kłótni


Każda z bogiń pragnęła, aby to ją ogłoszoną „tą najpiękniejszą”. Najgłośniej domagały się tego: Hera, Atena i Afrodyta. Zeus ustalił, że sędzią sporu pomiędzy boginiami będzie młody pasterz, Parys.

Parys był synem Priama - króla Troi. Na kilka dni przed narodzinami jego matka - Hekabe - miała sen, że wydała na świat płonącą żagiew, od której spłonęło całe miasto. Wróżbici orzekli, że syn, którego urodzi, stanie się przyczyną zagłady państwa. Noworodka oddano więc pasterzom, aby go porzucili w lesie. Kilka dni później jeden z pasterzy, przechodząc obok miejsca, gdzie zostawiono dziecko, ujrzał, jak niedźwiedzica własną piersią karmiła Parysa. Wzruszył się i zabrał chłopaka do domu. Parys wyrósł na ślicznego pasterza. Jego pochodzenie pozostało tajemnicą.

Gdy boginie przybyły do niego na „sąd”, każda obiecywała mu inne korzyści. Hera – władzę królewską, Atena – mądrość, a Afrodyta – najpiękniejszą kobietę świata, Helenę, żonę Menelaosa, króla Sparty. Parys bez wahania oddał złote jabłko Afrodycie.


Niedługo po tym wydarzeniu urządzono w Troi publiczne igrzyska. Parys stanął do zawodów i odniósł zwycięstwo. Zjednał wszystkich urodą i wdziękiem, aż otrzymał zaproszenie na dwór królewski. Po kilku dniach odkryła się tajemnica jego pochodzenia. Rodzice (Priam i Hekabe) płakali z radości. Przyjęto go Parysa do grona książąt, zapominając o złej wróżbie. Teraz młodzieniec mógł wykonać z dawna planowany zamiar. Dobrał sobie świtę dworzan i podążył statkiem do Sparty po piękną Helenę.

Na dworze spartańskim podejmowano gościa bardzo serdecznie, Menelaos przyjął królewicza z honorami. Tymczasem Parys porwał Menelaosowi jego żonę Helenę i odjechał z nią do Troi. W całej Grecji zawrzało na wieść o tym, jak zamorski barbarzyńca podeptał święte prawa gościnności. Ogłoszono wojnę. Naczelne dowództwo objął Agamemnon, brat Menelaosa. Grecy przybiwszy do brzegów Azji wysłali do Troi Odyseusza i Menelaosa żądając wydania Heleny. Trojańczycy odmówili wydania dziewczyny, co oznaczało wojnę.

Historia wojny trojańskiej


Dobrze wiedzieć
Wojna trojańska trwała dziesięć lat. Akcja „Iliady” obejmuje ostatni rok trwania walk, od momentu sporu Achillesa z Agamemnonem w sprawie Bryzeidy do pogrzebu Hektora.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Iliada – streszczenie
2  Iliada - plan wydarzeń
3  Inni bohaterowie IliadyStreszczenia książek
Tagi: