Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Prostota tego wiersza świadczy o jego wielkim artystycznym kunszcie. Zdaniem J. Przybosia jest to utwór niezwykły w historii literatury:
Nie znam poety, który na tak krótkiej przestrzeni uzyskał tak silny efekt uczuciowy.

Lapidarność, zwięzłość maksymalna – oto co uderza i miażdży słuchacza w tym wierszu […] jeśli ideałem nowoczesnej poezji jest […] „maksimum treści lirycznej w minimum słów” – wiersz ten jest rewolucyjnie nowatorski.


Warto jeszcze zwrócić uwagę na budowę wersyfikacyjną tego utworu, ponieważ mocno ona czytelnika zaskakuje. Wiersz Polały się łzy… nie mieści się bowiem w żadnym schemacie wersyfikacyjnym – nie jest to ani wiersz sylabiczny, ani sylabotoniczny, ani toniczny. Przyboś mówi tu o
[…] prekursorskim odkryciu nowych dróg rytmiki […] Gdy chwytam uchem tok całego utworu, uderza mnie szczególna właściwość rytmiczna: mam wrażenie zarazem jednolitości i różnorodności, jakieś uczucie mieszane: spokoju i niepokoju.
Dzięki tak dobranej rytmice wiersz ma charakter ustawicznej zmienności, jest dla czytelnika niespodzianką.

Polały się łzy… to jeden z ostatnich utworów Mickiewicza. Możemy zatem odczytywać go jako końcową wypowiedź wielkiego poety, swoiste podsumowanie drogi życia i drogi twórczej, tak, jak robi to J. Przyboś:
Choć wiem i wiedziałem, że nie był to wiersz z datą najpóźniejszą, że nie jest to utwór Mickiewicza chronologicznie ostatni, przyjmowałem go zawsze w swoim odczuciu jako słowo końcowe, najbliższe milczeniu. Jak napis ułożony na kamień grobowy, napis mówiący prawdziwie i najkrócej wszystko o życiu poety.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Pieśń filaretów - analiza i interpretacja
2  cytaty
3  Ogólna charakterystyka wierszy filomackich

Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Pan Tadeusz - Dziady - Konrad Wallenrod

Komentarze: Polały się łzy - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-12 16:14:16

A mówią ze EMO to nowa subkultura... ehhh, popieram kolege, niezly towar musial miec Mickiewicz zeby takie cos napisac, a teraz mecz się człowieku co on mial na mysli... skoro on sam tego nie wiedzial ;/


2019-01-11 22:13:08

Dzięki za interpretacje . Przyda się jutro na polski. Ale i tak twierdze że on był troche stuknięty. Ciągle się nad sobą uzala nie miał nic innego do robboty...pewnie mu sie nudziło.....jeszcze raz thx.


2019-01-10 17:33:00

cudowny wiersz interpretacja sie przydala;)


2019-01-03 19:10:17

Chłopcze od "nostalgicznych nastrojow mickiewicza " Ty masz jakiś problem ? Nie masz co robić w życiu, czy Ci nie wyszło? Chciałbym Ci pomóc, jednak nie wiem jak ...Dam Ci jedną radę jak to mówi moja nauczycielka z fizy PAMIĘTAJ c przez a .Jeżeli nie wierzysz to spytaj Jammala


2018-12-14 19:13:01

wiecie co?? ten mickiewicz to niezły koleśś był :P:P chyba niezle musiał byc naćpany zeby tyle napisac:P::P a przy dziadach to uzywał sobie niezłego towaru :P:P najpierw napisał czesc II i IV a potem III ale naprawde spoko gosciu:P:P:P
Streszczenia książek
Tagi: