Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Julian Przyboś nazwał ten niezwykle skondensowany utwór „wierszem-płaczem”. Krytycy często interpretowali go, odnosząc do biografii poety i traktując jako podsumowanie, zapis rozmyślań nad własnym życiem. Mimo bowiem niewielkich rozmiarów, daleko posuniętej zwięzłości, wiersz ten zawiera wiele głębokich sensów.
Nie znam – mówi J. Przyboś – wiersza bardziej jednolitego, liryki, w której przeżycie związało się więźbą słów tak ściśle i lapidarnie jak Polały się łzy…


Słowa
Polały się łzy me czyste, rzęsiste[…]
stanowią ramę kompozycyjną utworu – rozpoczynają go bowiem i kończą. Ujmują w ten sposób w swoistą klamrę trzy wersy odnoszące się do trzech etapów w życiu człowieka: jego dzieciństwa, młodości i wieku dojrzałego. Powtarzające się słowa o płaczu nad własnym życiem podkreślają smutek, jakim przepełnione jest to wyznanie i nie dają żadnej nadziei na ukojenie. Rozrachunek z własną przeszłością okazuje się dramatycznie bolesny, bohater płacze, ponieważ uświadomił sobie, że życie przemija i pełne jest niezrealizowanych planów.

Każdy z wersów odnoszących się do kolejnego etapu życia bohatera wykazuje daleko idące podobieństwo w budowie. Poeta zastosował tu anafory, rozpoczynając każdy wers słowem „na” i dalej dookreślając, na co „polały się jego łzy” – na każdą kolejną fazę jego życia określaną wyrazistymi epitetami. Epitety te są tak dobrane, że rymują się, tworząc w ten sposób rym wewnętrzny, pozwalający poecie na osiągnięcie melodyjności wiersza. Dzieciństwo w ujęciu poety jest „sielskie” i „anielskie”, czyli wspaniałe, beztroskie, pełne ciepła. Dzięki zmiękczonej głosce „s” w słowach określających ten okres w życiu bohatera opis dzieciństwa oddaje owo ciepło, ma w sobie wiele delikatności. Inaczej jest już z młodością: „górna i durna” charakteryzowana jest przez mocne „r”. Wiek ten pełen górnolotnych planów okazał się „durny”, bowiem przedsiębrane przez zastanawiającego się nad swoim życiem bohatera działania nie mogły zostać zrealizowane, jego plany były niemożliwe do spełnienia. Następnie nadszedł wiek dojrzały, „wiek męski”, który podmiot liryczny określa mianem „wieku klęski”. Dominuje w nim gorzka świadomość poniesionej klęski, cierpienie, żal z powodu przemijania. W ten wersie również mamy dominującą głoskę „s”, ale tym razem nie ma już początkowej miękkości.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Literackie nawiązania
2  Pielgrzym bohaterem Sonetów krymskich
3  Droga nad przepaścią w Czufut-Kale - analiza i interpretacja

Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Pan Tadeusz - Dziady - Konrad Wallenrod

Komentarze: Polały się łzy - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-02-18 18:37:43

A.Mickiewicz był patriotą- nie mógł i nie wrócił nigdy do Ojczyzny. Był zakochany- nieszczęśliwie.. Był poetą- Często nierozumianym.. Więc trochę powodów do smutku miał..


2019-02-05 17:27:05

hmm szczerze mowiac to nie przepadalem za Mickiewiczem bo podobal mi sie jedynie Pan Tadeusz noo ale ten krociutki wierszyk mnie zafascynowal... to niesamowite jak fajnie mozna opisac cale swoje zycie w 5 wersach


2019-02-03 20:37:58

Chłopcze od "nostalgicznych nastrojow mickiewicza " Ty masz jakiś problem ? Nie masz co robić w życiu, czy Ci nie wyszło? Chciałbym Ci pomóc, jednak nie wiem jak ...Dam Ci jedną radę jak to mówi moja nauczycielka z fizy PAMIĘTAJ c przez a .Jeżeli nie wierzysz to spytaj Jammala


2019-01-31 17:00:06

jesli ktos nie potrafi zrozumiec nostalgicznych nastrojow mickiewicza to juz jego problem-dusza romantyka to cos wiecej niz puste kartonowe pudelko, dlatego ot tak sie do niej nie zaglada.a mickiewicz wcle nie byl smetem,zyciorysu moze mu pozazdroscic niejeden zigolo-odsylam do informacji na jego temat(polecam jednak cos ambitniejszego niz szkolne bryki)


2019-01-23 15:29:37

Wszystkie utwory mickiewicz musiał napisać albo pod wpływem pewnych substancji albo kiedy miał szraczkę lub po prostu był nienormalny, bo nikt normalny (myśle o ludziach przy zdrowym rozumie) nie napisał by takich głupot.
Streszczenia książek
Tagi: