Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

28. Ostatnie przygody Korowiowa i Behemota


Korowiow i Behemot udali się do Gribojedowa, gdzie bardzo uprzejmie obsługiwał ich kierownik restauracji, Archibald Archibaldowicz. Kiedy do siedzących przy stole podeszli trzej uzbrojeni mężczyźni, z prymusa trysnął słup ognia, a Korowiow i Behemot zniknęli. Gribojedow stanął w płomieniach.

29. Przesądzone zostają losy mistrza i Małgorzaty


O zachodzie słońca, na tarasie jednego z najwyższych budynków Moskwy, stali Woland i Asasello. Nagle zjawił się przed nimi Mateusz Lewita oznajmiając, że „On go przysyła”, że przeczytał powieść mistrza i prosi, aby Woland zabrał go do siebie i obdarzył spokojem. Mistrz i Małgorzata nie zasłużyli bowiem na światłość, ale na pewno zasłużyli na spokój.

30. Czas już! Czas!


Nad Moskwą szalała burza. W suterenie mistrza i Małgorzaty zjawił się Asasello. Poczęstował ich winem, które okazało się trucizną. Kochankowie upadli na podłogę i leżeli chwilę nieruchomo, ale potem podnieśli się tak, jakby nic się im nie stało. Asasello powiedział, że na nich już czas i rozniecił ogień w suterenie. Kochankowie i Asasello polecieli na koniach. Mistrz odwiedził jeszcze klinikę, aby pożegnać się z Iwanem.

31. Na Worobiowych Górach


Burza przeminęła już bez śladu, nad Moskwą pojawiła się tęcza. Woland ze swoją świtą oraz mistrz i Małgorzata znajdowali się na wzgórzu. Mistrz ostatni raz spojrzał na Moskwę i pożegnał się z miastem. Wszyscy pomknęli na koniach w przestworza.

32. Przebaczenie i wiekuista przystań


Jeźdźcy znaleźli się na księżycu. Znajdował się tam uwięziony Poncjusz Piłat wraz ze swoim wiernym psem Bangą. Procurator nie może odnaleźć spokoju i bardzo chce porozmawiać z Jeszuą Ha-Nocrim, twierdzi bowiem, że nie zdążył mu czegoś dopowiedzieć wówczas, dawno temu, czternastego dnia wiosennego miesiąca nisan. Ale niestety nie udaje mu się wejść na drogę wiodącą do Jeruszalaim. Mistrz uwalnia Piłata, krzycząc:
„Jesteś wolny! Jesteś wolny! On czeka na ciebie”.
Od tego krzyku góry rozpadają się i procurator idzie drogą prowadzącą do Jeruszalim. Mistrz i Małgorzata zaś odnajdują przygotowany specjalnie dla nich domek, w którym będą przebywać przez całą wieczność.Epilog


Warto jeszcze wspomnieć o tym, co działo się w Moskwie po owym sobotnim wieczorze, kiedy to Woland o zachodzie słońca opuścił stolicę. Wszędzie szeptano o nieczystej sile, w całym kraju zabito sporo kotów oraz aresztowano osoby mające nazwisko podobnie brzmiące do nazwisk Wolanda i Korowiowa. Śledztwo wykazało, że do Moskwy nie przybyła żadna nieczysta siła, ale banda hipnotyzerów i brzuchomówców, którzy perfekcyjnie opanowali swój fach.

Żorż Bengalski został wyleczony z klinice, ale porzucił pracę konferansjera. Alojzy Mogarycz znalazł sobie szybko inne mieszkanie i działa na stanowisku, którego zrzekł się Rimski, to znaczy na etacie dyrektora finansowego Variétés.

Iwan Bezdomny porzucił karierę pisarską i zajął się pracą naukową. Został profesorem w Instytucie Historii i Filozofii. Przy każdej pełni księżyca dzieje się z nim coś dziwnego – śni mu się kaźń na Nagiej Górze – widok żołnierza przeszywającego włócznią jednego z towarzyszy Jeszui, Gestasa, a potem widok Piłata i Jeszui, spacerujących w poświacie księżyca.

Jeszua przysięga procuratorowi, że żadna kaźń na Nagiej Górze się nie odbyła i że to wszystko jedynie mu się przywidziało. Potem do Iwana we śnie przychodzi mistrz i zwracając się do niego „uczniu” zapewnia go, że tak właśnie zakończyła historia. Potem aż do następnej pełni nikt już profesora nie niepokoi –
„ani beznosy morderca Gestasa, ani okrutny piąty procurator Judei, eques Romanus, Poncjusz Piłat”.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Groteska i humor w „Mistrzu i Małgorzacie”
2  Charakterystyka Małgorzaty
3  Mistrz i Małgorzata jako utwór o kondycji artysty i jego stosunku do własnego dziełaKomentarze: Mistrz i Małgorzata - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-04-24 21:28:30

Moim zdaniem po prostu brak słów... tak dobrego streszczenia to ja dawno nie widziałem w żadnej lekturze! Naprawdę wielkie brawa dla ,,Autora'' za świetne streszczenie! Jestem pod Wrażeniem! Pozdrawiam!


2019-04-24 21:14:37

Książkę przeczytałam, dziś wracam do streszczenia- po prostu dla przypomnienia. Mam ją w spisie lektur na ustny egzamin maturalny z języka polskiego. "Obraz szatana w literaturze"- Michaił Bułhakow poświęcił tej książce ogromną część swego życia, chyba warto być mu za to wdzięcznym. "M&M" to wciągająca lektura, którą naprawdę warto przeczytać. Przyznam, że po jej przeczytaniu polubiłam koty... Behemot jest świetny ;) Polecam!


2019-04-24 14:21:16

Czytałam "Mistrza..." równolegle ze streszczeniem i uważam,że jest znakomicie napisane,choć polecam przeczytać i samą książkę,choć momentami jest wręcz abrurdalna


2019-04-23 23:19:16

streszczenie swietne!!nie lubie lektur szkolnych ale Mistrza i Malgorzate przeczytalam jakies 2 lata temu sama dla siebie i jest to jedna z najjjjj ksiazek jakie przeczytalam!! baaaaaaaaaaardzo polecam :))


2019-04-23 17:03:20

Tyle obietnic, a pewnie nikt po MiMa nie sięgnie. Tak na prawdę liceum to jedyny moment, kiedy możemy, a nawet powinniśmy znaleźć na tą książkę trochę czasu. Kto nie czytał - jego zajebista strata :) rozpierdol w mistrzowskim stylu ;)
Streszczenia książek
Tagi: