- Główną postacią kobiecą w „Lalce” jest arystokratka Izabela Łęcka będąca przykładem kobiety egoistycznej, skupionej na własnych potrzebach i życiu w luksusie.
- Zupełnie inną kobietą była Kazimiera Wąsowska, która była inteligentna i szczera, jednak ze względu na arystokratyczne pochodzenie były zmusza zajmować się jedynie beztroskimi rozrywkami.
- Ciekawą postacią jest także prezesowa Zasławska, która potrafiła dostrzec wady arystokratów i w odróżnieniu od większości z nich dbała o pracujących u niej chłopów i rozsądnie dysponowała majątkiem.
- Zupełnie innym typem kobiety była Helena Stawska, która była wykształcona i pracowita. Po zniknięciu męża sama zajęła się utrzymaniem rodziny i pomaganiem potrzebującym.
- W „Lalce” warto zwrócić uwagę także na baronową Krzeszowską, która po śmierci córki pogrążyła się w rozpaczy oraz prostytutkę Mariannę, która dzięki pomocy Wokulskiego wyszła na prostą.
- Przedstawione przez Prusa sylwetki kobiet są różnorodne, co pozwala zaobserwować jak duży wpływ na kobiety miały czynniki takie jak pochodzenie, otoczenie czy majątek.
- Bohaterki utworu można podzielić na te, które mogą stać się wzorem do naśladowania oraz te, których postawy zasługują jedynie na krytykę.
„Tango” Sławomir Mrożek – Eleonora należała do pokolenia odpowiedzialnego za rewolucję obyczajową, a swoją postępowość okazywała między innymi za pomocą romansu z Edkiem pod okiem swojego męża.