Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Jak to zwykle bywa w przypadku molierowskich komedii, czas i miejsce akcji „Skąpca” nie są bliżej określone. Właściwie poza zwięzłą informacją, że „Rzecz dzieje się w Paryżu, w domu Harpagona”, nic więcej na ten temat nie wiadomo. Można przypuszczać, że sztuka została stworzona jako utwór współczesny, a więc jej akcja ma miejsce w drugiej połowie XVII wieku.

Molier celowo umieścił wydarzenia w bliżej nieokreślonym czasie, by jeszcze bardziej podkreślić to, co w „Skąpcu” najważniejsze, czyli postaci oraz główny problem dzieła. Dzięki temu, że nie wiemy kiedy dokładnie toczyła się akcja, nie odczytujemy utworu jako próby odzwierciedlenia określonych uwarunkowań historyczno-społecznych, ale ponadczasowego i uniwersalnego przesłania. W zasadzie, akcja „Skąpca” mogłaby się rozgrywać w II wieku przed naszą erą, czyli wtedy, gdy żył i tworzył Plaut – autor niedokończonej komedii „Aulularia”, będącej inspiracją dla Moliera.

Również poza informacją, że akcja toczy się w Paryżu, w domu Harpagona, nie wiemy dokładnie, gdzie on się znajduje, przy jakiej ulicy, w jakiej dzielnicy. Autor nie opisuje tego miejsca w sposób, który pozwalałby chociażby na podejrzenie, o jaką część miasta chodzi. Poza tym czytelnik nie dowiaduje się także, o statusie społecznym Harpagona, przez co trudno się domyślać, jak może wyglądać jego dom. Z pewnością można jednak przypuszczać, że przez skąpstwo głównego bohatera, wystrój wnętrz jest bardzo skromny, a meble są bardzo stare i podniszczone.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Skąpiec - streszczenie
2  Skąpiec - plan wydarzeń
3  Skąpiec - pieniądze jako temat literacki