Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Eliza zwierza się Waleremu z obaw o reakcję ojca na ich związek i wspomina, jak mężczyzna uratował ją przed utonięciem. Jednocześnie Kleant, brat Elizy, zakochuje się w biednej Mariannie. Obawia się jednak reakcji ojca i szuka wsparcia u siostry. Ich rozmowę przerywa niespodziewane pojawienie się ojca, Harpagona, który jest znany ze swojego skąpstwa. Harpagon ma ambicje, by poślubić młodą Mariannę, jednocześnie chcąc wydać swoją córkę za bogatego Anzelma. Walery, ukochany Elizy, próbuje ratować sytuację.

Kleant dowiaduje się o możliwości pożyczki od pewnego lichwiarza, który, ku jego zdziwieniu, okazuje się być jego własnym ojcem, Harpagonem. Sytuacja ta doprowadza do napięć między ojcem a synem. Frozyna, swatka i znajoma Harpagona, dodatkowo podsyca jego zainteresowanie Marianną. W międzyczasie Harpagon przygotowuje kolację dla Marianny, która ostatecznie nie dochodzi do skutku. Marianna i Kleant wykorzystują jednak okazję, by spędzić razem trochę czasu.

W miarę rozwoju wydarzeń, Marianna i Kleant muszą stawić czoła Harpagonowi i jego planom małżeńskim. Przy pomocy Frozyny, zakochani knują intrygę, by odwrócić uwagę Harpagona od ich związku. Prawda o uczuciach Kleanta w stosunku do Marianny w końcu wychodzi na jaw, co prowadzi do kolejnego konfliktu w rodzinie Harpagona. Gdy skarb Harpagona znika, Strzałka, były sługa Harpagona, jest podejrzewany o kradzież.

Gdy Harpagon skarży się na kradzież, to Walery, jako potencjalny zięć, zostaje fałszywie oskarżony o kradzież. W tym samym czasie Walery wyznaje Harpagonowi swoje uczucia do Elizy, co prowadzi do jeszcze większego chaosu. Wszystko się komplikuje, gdy pojawia się pan Anzelm, który okazuje się być ojcem Walerego i Marianny, dawno zaginionych dzieci. W atmosferze napięcia i nieporozumień, Kleant proponuje układ: zwróci skarb, jeśli Harpagon zrezygnuje z małżeństwa z Marianną. Anzelm zgadza się na warunki Kleanta, obiecując pokrycie kosztów ślubów obu par. Ostatecznie wszyscy świętują szczęśliwe zakończenie, a Harpagon jest usatysfakcjonowany, że odzyskał swój cenny skarb.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

  Dowiedz się więcej
1  Skąpiec - streszczenie
2  Cytaty
3  Skąpiec - plan wydarzeń