Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
2. Historia Uli i jej ojca – Ula Zalewska w ciągu ostatnich kilku lat rzadko widywała się z ojcem. Nie potrafiła mu wybaczyć, że odszedł od jej matki i związał się w inną kobietą. Po śmierci matki zaopiekowały się nią ciotki. Przyjeżdżając do Olszyn na wakacje postanowiła, że nie będzie szukała porozumienia z ojcem i z własnej woli o nic go nie poprosi. Dobroć lekarza dla pacjentów i wyrozumiałość dla Zenka zaskoczyły ją. Ostatecznie doszło do pojednania dziewczyny z ojcem, który wyjaśnił jej, że wraz z drugą żoną chciał ją zaprosić do ich domu, lecz ciotki przekonały go, że dla dobra Uli nie powinien tego robić. Ula dowiedziała się również, że ojciec wielokrotnie bywał w Warszawie i obserwował ją z daleka. Dziewczyna uświadamia sobie, że również ponosi winę za ich relacje, ponieważ podczas jego wizyt w domu ciotek była nieprzystępna i oschła, choć miesiącami czekała na jego przyjazd.

3. Miłość Zenka i Uli – Ula była pierwszą osobą, z którą Zenek rozmawiał na wyspie. Wrażliwa dziewczyna zauważyła, że chłopak ma gorączkę i starała się mu pomóc. Po zjawieniu się załogi, chłopak zachowywał się zupełnie inaczej – był tajemniczy i nieprzystępny. Ich uczucie rodziło się stopniowo. Ula starała się unikać rozmów z Zenkiem, a on zdawał się jej nie dostrzegać. Jednak to właśnie u niej zjawił się, kiedy po oskarżeniach Mariana opuścił wyspę. Wyjaśnił jej, że ukradł pieniądze, ponieważ był głodny i że nie ma dokąd wrócić. Wtedy też wyznał, że dla niego jest jedyna na świecie. Dziewczyna zaczęła pracować w sadzie, aby oddać pieniądze, które zabrał Zenek przekupce. Uważała, że tylko tyle może dla niego zrobić. Wiadomość o tym zaskoczyła chłopaka. Wrócił na wyspę i zaczął pracować przy żniwach, aby zwrócić Uli dług. Po wielu dniach tułaczki Zenek znalazł tymczasowe schronienie w domu doktora Zalewskiego. Przychylność mężczyzny sprawiła, że zmienił się i zaczął ufać innym. Tuż przed wyjazdem do wujka, w liście do Uli wyzwał jej miłość i opisał swoje życie z ojcem.

4. Przyjaźń bohaterów z Zenkiem – pojawienie się na wyspie intruza początkowo zburzyło spokój czwórki przyjaciół. Po pierwszym spotkaniu postanowili jednak pomóc Zenkowi i zaprowadzili go do doktora Zalewskiego. Najwierniejszym przyjacielem chłopaka został Julek, ślepo ufający Zenkowi i zawsze przekonujący go do zostania na wyspie. Pestka, oczarowana chłopakiem, starała się za wszelką cenę zwrócić na siebie jego uwagę. Marian, najrozsądniejszy z załogi, czuł się odpowiedzialnym za swoich towarzyszy i kierował się przede wszystkim rozsądkiem, choć i jemu Zenek imponował swoją odwagą i samodzielnością. Najsilniejsza więź połączyła jednak Zenka i nieśmiałą, zawsze pozostającą w cieniu przyjaciółki, Ulę. Dziewczyna, jako jedyna, doskonale rozumiała trudną sytuację chłopaka i zaczęła pracować w sadzie, aby zwrócić skradzione przez niego pieniądze. Jej postawa zaskoczyła Zenka, sprawiając, że wrócił na wyspę i zaczął pomagać przy żniwach. Zenka i Ulę połączyło również uczucie miłości.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Ten obcy - streszczenie szczegółowe
2  Czas i miejsce akcji „Tego obcego”
3  „Ten obcy” - plan wydarzeń