Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść Ireny Jurgielewiczowej: „Ten obcy” powstała w 1961 roku. Pisarka nigdy nie zaprzeczała, że historię Zenka i czwórki przyjaciół oparła na autentycznych wydarzeniach, a pomysł na książkę zrodził się pod wpływem pewnego chłopca, który przed wojną wędrował po Polsce. Elementy biografii autorki można odnaleźć w kreacji postaci Uli Zalewskiej – rodzice Jurgielewiczowej byli po rozwodzie, a jej ojciec odszedł do innej kobiety.

Utwór uczynił pisarkę osobą sławną i powszechnie szanowaną. W 1964 roku został wpisany na Listę Honorową H. Ch. Andersena, na której znajdują się wybitne dzieła, służące idei przyjaźni dzieci wszystkich narodów. Wyróżnienie to jest przyznawane przez Międzynarodową Izbę do spraw Młodych.

W 2002 roku powieść weszła na stałe do polskiego kanonu książek dla dzieci i młodzieży, utworzonego w plebiscycie wydawców i czytelników. Ponadto doczekała się adaptacji teatralnej i została wystawiona na deskach teatru w Gorzowie Wielkopolskim oraz została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków obcych, w tym na japoński i kirgiski.

W 1975 roku Irena Jurgielewiczowa wróciła do bohaterów „Tego obcego” i kontynuowała ich losy w powieści „Inna?”.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Tego obcego w pigułce
2  Recenzja powieści „Ten obcy”
3  Czas i miejsce akcji „Tego obcego”Komentarze: Geneza powieści „Ten obcy”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-14 20:00:22

Jest to cudowna opowieść.Spodobało mi się w powieści ta więź pomiędzy bohaterami. Wyznanie miłości Uli przez Zenka również było pełne wrażliwości i szczerości :"Jesteś jedyna na świecie" lub "Ale teraz myślę, że moja miłość do ciebie". Miałam nadzieję ze pod koniec będzie jakiś pocałunek.Ale i tak jest cudowna. Polecam.


2018-11-07 23:18:12

Piękna powieść o przyjażni, miłości, wartościach życiowych o młodych ludziach takich jak ja. prze4czytałam ją w jeden dzień:) mineło ponad 5 lat odkąd przeczytałam tą książkę pierwszy raz, a ja dalej często powracam do niej pamięcią. dZrobiła na mnie wtedy duże wrażenie i zachęciła do przeczytania innych książek Ireny Jurgielewiczowej i było warto:) polecam ją wszystkim:)
Streszczenia książek
Tagi: