Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wyruszyli wspólnie w stronę miasta. Bartek dowiedział się, że pająki zwykle atakują po zmierzchu i żywią się krwią Allian. Po ukąszeniu ofiary zapadają w sen i po dwóch tygodniach giną z wycieńczenia. Codziennie ginęło kilkoro Allian. Jedynym lekarstwem jest ziele akbab rosnące poza miastem. Bartek poznawał kolejne ulice. Dowiedział się, że idą na Rynek odprowadzić Kerama, którego żona i córka zostały ukąszone. Rynek był zadbany i kolorowy, jednak inny od krakowskiego, wszystko było jakby pomniejszone. Nie było też widać żadnych pojazdów.

Brodacz powiedział, że przedstawi Bartka Radzie Mędrców, których wybierał komputer. Tymczasem zaprosił chłopca w gościnę. Po drodze opowiadał, że niegdyś Allianie tworzyli potężne państwo-miasto. Znali zaawansowaną technikę i potrafili sięgać gwiazd, jednak wszystko zmieniło się odkąd pojawił się Nienazwany. Ich liczba stale malała. Po drodze brodacz mijał znajomych, którym opowiadał o wyprawie w stronę Lewawu. W końcu dotarli na ulicę U Ałsiw (Wiślnej).

Rozdział III
Brodacz miał na imię Lorak i mieszkał z żoną Anną i dwójką dzieci (Atramą i Bukajem). Dostał wygodne posłanie i kurę w warzywach do jedzenia. Posiłek smakował mu bardzo. Przed snem dowiedział się, że Allianie wyrzekli się przemocy i w pełni poddają się woli Nienazwanego, który mieszka na Lewawie. Wierzą, że lepiej wie co dla nich dobre. Nikt go nigdy nie widział i nikt nie był na Lewawie.

Tylko gdy rodzi się dziecko jego rodzina musi zanieść je o północy pod bramy zamku i odebrać o świcie. To przerażająca wyprawa, choć Pajęczaki wówczas nie atakują. Bartka coś kusiło, by odwiedzić Lewaw. Oznajmił to gospodarzowi, który stwierdził, że gościowi nie odmawia się niczego. Wspomniał, że jego przyjaciel Naj, który chciał walczyć zginął wraz z całą rodziną. W związku z tym, że jemu sąsiadowi Łewapowi urodziło się dziecko zapyta czy Bartek mógłby z nim iść na Lewaw.

W nocy przyśniła się Bartkowi mama. Jej twarz widział wyraźnie. Gdy został obudzony o jedenastej przekonał się, że wszystkie domy i ulice na zewnątrz są oblepione przez Pajęczaki. Wystraszył się, jednak nie chciał pokazać słabości. Postanowił, że uda się przez komin, a następnie dach. Jego strach się potęgował.

Rozdział IV

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Bohaterowie „Władcy Lewawu”
2  Bartek/Ketrab - charakterystyka
3  Władca Lewawu - streszczenie w pigułce, opracowanie