Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Przerażeni i zmęczeni powrócili do domu Łewapa. Bartek śnił znów o matce. Obudził się zlany potem. O wschodzie słońca powrócili po dziecko. Pajęczaki znikały w szczelinach Lewawu. Bartek powrócił zmęczony do domu Loraka. Ustalili, że z Mędrcami chłopiec spotka się nazajutrz. Bartek postanowił odszukać ulicę Skałeczną.

Rozdział V
Ulica Skałeczna nazywała się U Ałaks. Po drodze Bartek mijał kamienice świadczące o wielkiej przeszłości miasta. Narratorka wspomina, jak w krakowskim mieszkaniu odwiedził ją po raz pierwszy Bartek i przyglądał się wszystkiemu. Dowiedziała się jednak, że poprzedni właściciele nie mieli dzieci. Teraz Bartek zadzwonił do mieszkania na ulicy U Ałaks. Otworzyła mu dziewczynka, którą zaskoczył jego wzrost. Potem kobieta z jego snu rzuciła się mu w objęcia, nazywając Ketrabem. Cieszyła się z jego powrotu, jednak jej mąż Kelef wątpił, by Bartek był ich synem.

Bartek powiedział jak się naprawdę nazywa, jednak Airam była przekonana, że jest jej synem. Nie widziała go dziewięć lat. Mała dziewczynka – Aloj – ucieszyła się, że będzie miała starszego brata. Allianie zaczęli opowiadać chłopcu, że gdy miał cztery lata wybrali się z nim w stronę Lewawu. W porównaniu z innymi dziećmi nie bał się Pajęczaków. Rodzice schylili się, by zerwać ziele akbab, a wówczas Pajęczaki porwały ich syna. Zdarzyło się to pierwszy i jedyny raz w historii. Przyczyn porwani nie znali Mędrcy podejrzewając, że dziecko było potrzebne Nienazwanemu do magicznych obrzędów.

Bartek streścił odnalezionym rodzicom historię swego życia. Nie potrafił wyjaśnić zagadki swego pochodzenia. Postanowił rozwikłać tajemnicę Lewawu i Nienazwanego, mimo ostrzeżeń Airam i Kelefa. Postanowił, że nie będzie żył w niepewności i pójdzie zadać pytanie Nienazwanemu. Pożegnał się z amam i atat oraz małą Aloj, wyszedł na zewnątrz i rozpłakała się.

Rozdział VI
Bartek powrócił do domu Loraka. Spieszył się, gdyż zapadł zmrok i pojawiły się pierwsze Pajęczaki. Opowiedział towarzyszowi o tym, co spotkało go w domu przy Skałecznej. Położył się spać, a w nocy znów przyśniła mu się matka – Airam. Skoro świt został obudzony przez Loraka, by zdążyć na wizytę w Ratuszu u Rady Mędrców. Okazało się, że członkowie Rady są w bardzo różnym wieku. Pierwszy z nich, czyli najstarszy odparł, że mądrość nieraz nie idzie z wiekiem, a Dziesiątka – piętnastoletnia dziewczyna jest najlepszym logikiem w Wokarku.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Bohaterowie „Władcy Lewawu”
2  Władca Lewawu - streszczenie w pigułce, opracowanie
3  Bartek/Ketrab - charakterystyka