Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Allianie cieszyli się ze zwycięstwa lekceważąc fakt, że Nienazwany wciąż istniał. Bartek napisał wzruszający list do Amam. Pisał tam o powodach swej wyprawy na Lewaw. Przekazał go Lorakowi, by ten następnego dnia w południe przekazał go Airam. Mimo namów Loraka, by został choć jedną noc nie zmienił postanowienia. Uśmiechnął się na myśl, że gdy nie wróci w centrum Wokarku stanie jego pomnik.
Bartek przemierzał samotnie ulice świętującego, pełnego mieszkańców miasta. Allianie oddawali się radości. Chłopiec przekroczył bramkę w siatce i ruszył w stronę Wisły. Zastanawiał się nad podobieństwami Krakowa i Wokarku. Jedną z dróg dotarł pod bramę Lewawu.

Rozdział X
Lorak nie posłuchał Bartka. Po jego odejściu wyruszył na spotkanie z Radą Mędrców. Ta rozmyślała nad zemstą Nienazwanego po porażce. Przyjaciel powiedział, że fakt, że trzynastoletni chłopiec w ich imieniu poszedł zmierzyć się z Nienazwanym okrywa ich hańbą. Na zewnątrz słychać było grzmoty nadchodzącej burzy. Rada pomyślała, że zbyt pochopnie zgodziła się na pomysł Bartka i teraz Nienazwany sprowadzi na nich zgubę. Lorak zaproponował, by w takim razie uderzyć na Lewaw skoro i tak czeka ich zagłada. Członkowie Rady zaczęli dyskusję nad tą propozycją. Loraka poparła Dziesiątka, a następnie inni członkowie przyłączyli się do pomysłu wyprawy na Lewaw.

Postanowiono zadzwonić w Wielki Dzwon, który zwołał wszystkich Allian na Rynku. Dziesiątka przekonywała mieszkańców o potrzebie działania, a Mędrzec Trzeci wytłumaczył, jak zabezpieczyć się przed Pajęczakami. Pochód Allian ruszył w stronę Lewawu. Na jego czele szli Mędrcy, Lorak oraz Airam i Kelef myślący o swym synu. Mimo burzy i wichury korowód podążał na Lewaw i przekroczył jego bramę o wpół do drugiej.

Rozdział XI
Bartek przekroczył bramę o północy. Nic nie wiedział o burzy, która rozpętała się nad Wokarkiem. Wszędzie czaiły się jakieś cienie. Nagle ujrzał przed sobą sylwetkę wielkiego węża. Mimo strachu zbliżał się do niej. Był pewien, że zginie jednak nie stało się nic a zjawa zniknęła. Zastanawiał się, czy nie stworzyła go jego wyobraźnia. Nagle ukazał się kolejny stwór o strasznej twarzy stworzony z płomieni. Coś sprawiło, że Bartek powstrzymał się przed ucieczką. Decyzja Allian o przystąpieniu do starcia z Nienazwanym dodała mu sił. Szedł w sam środek płonącego potwora, jednak ten zniknął.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Władca Lewawu - streszczenie w pigułce, opracowanie
2  Bartek/Ketrab - charakterystyka
3  Bohaterowie „Władcy Lewawu”