Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zakrzyknął do Nienazwanego, że jego bronią są jedynie wytwory wyobraźni. Jednak nikt mu nie odpowiedział. Wówczas zbliżyły się do niego całe zastępy Pajęczaków, omotały go tak że stracił wszelkie siły. Poczuł jednak nagle ich przypływ za sprawą pozytywnych myśli Airam oraz wszystkich Allian. Udało mu się dobyć swego harcerskiego noża i zaczął nim uderzać, wołał też silnym głosem. Pajęczaki ogarnął strach, poczuły się zagrożone. Po chwili wahania bojąc się o swe życie zaczęły odsuwać się od chłopca. Bartek złapał oddech i ze zdwojoną siłą zaatakował stawonogi.

Poczuł jak bardzo jest zmęczony, jednak od Nienazwanego nie dzieliło go już nic. Stał na krużgankowym dziedzińcu nieopodal królewskich komnat. Bartek przyglądał się zrujnowanemu wyposażeniu sal, butwiejącym arrasom, oknom bez witraży. Przemierzał kolejne sale podążając w stronę Sali Tronowej.

Rozdział XII
W Sali Tronowej Bartek poczuł czyjąś obecność. Na wielkim królewskim tronie kuliła się jakaś postać. Gdy się zbliżył ujrzał małego zasuszonego staruszka. Człowiek powiedział, że jest Nienazwanym. Aby pokazać swą moc przemienił się w potężnego władcę, jednak Bartek nie wierzył w jego sztuczki i nazwał cyrkowym magikiem, sztukmistrzem z wesołego miasteczka. Czarnoksiężnik w zamian za darowanie życia obiecał opowiedzieć kim Bartek jest. Spytał, czy chłopak nie zastanawiał się, że może być zarówno Bartkiem jak i Ketrabem. Wytłumaczył, że gdy urodził się Ketrab podobnie jak innym dzieciom odebrał mu negatywne cechy, dzięki czemu są porządnymi obywatelami. Bartek zaprzeczył stwierdzając, że Allianie są niewolnikami, a Nienazwany ich wykorzystuje.

Bartek przekonywał Nienazwanego, że poprzez uległość Allanie nie są w stanie tworzyć oryginalnych dzieł artystycznych. Jego myślami kierowały myśli wielu Allian. Nienazwany stwierdził, że Ketrab po urodzeniu miał w sobie tyle nienawiści i gniewu, że nie był w stanie mu ich odebrać. Stwierdził, że w przyszłości miał zamiar zapobiec nieszczęściu związanemu z chłopcem. Bartek zarzucił mu kłamstwo. Władca stwierdził, że nie wie co dobre dla Allian, a ci odwrócili się od niego i nie pragną poświęcenia. Bartek zawahał się, ale myśli Allian były już silne – nazwał władcę oszustem.

Nienazwany stwierdził, że nie mógł się pozbyć Ketraba i zaznaczył go maleńką gwiazdką wierząc, że kiedyś może mu się przydać. Widział, że dziecko jest uparte i złośliwe. Kazał więc Pajęczakom przenieść dziecko do równoległego wszechświata, w którym jest Kraków. Tam został podrzucony pod mieszkanie na ulicy Skałecznej, podobnego do mieszkania w Wokarku. Ludzie bezskutecznie szukali jego rodziny, a następnie oddali do domu dziecka. Nienazwany nie przypuszczał, że kiedykolwiek Ketrab znajdzie drogę powrotną. Ostrzegł Bartka, że wyrośnie z niego zły człowiek. Ten jednak zarzucił mu kłamstwo. Allianie wkroczyli do królewskich komnat.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Władca Lewawu - streszczenie w pigułce, opracowanie
2  Bohaterowie „Władcy Lewawu”
3  Bartek/Ketrab - charakterystyka