Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Róża
Postać bardzo osobliwa. Przez całe życie była nieszczęśliwa i zatruwała życie innym. Nigdy do końca nie wiedziała czy jest Polką czy Rosjanką. Nienawidziła mężczyzn, chociaż kochała Michała. Uwielbiała muzykę, choć nie miała talentu, tylko wyczucie. Z uporem maniaka szukała zdolności u dzieci. W gniewie była straszna, a nawet w spokoju potrafiła dotkliwie zranić złośliwością i wzgardą. Nigdy nie można jej było „wyczuć”, w jej towarzystwie ludzie czuli się bardzo nieswojo. Jednym brutalnym słowem potrafiła wywołać burzę, a potem sprawiała wrażenie osoby nieświadomej konsekwencji swojego postępowania. Niepospolitą urodą przyciągała spojrzenia mężczyzn, odpychała zaś chłodem i pogardą. Wychodząc za Adama, chciała ukarać gatunek męski, a najbardziej unieszczęśliwiła siebie. Przez całe małżeństwo prowadziła z mężem wojnę. Doprowadzała tego spokojnego człowieka do rozstroju nerwowego. Wyrozumiała i wybaczająca była tylko dla Władysia, chociaż poważnie zatruwała mu życie swoją zaborczością.

Dopiero dr Gerhardt uczynił z niej człowieka. Była osobą o wybujałej ambicji. Tylko lekarz mógł jej pomóc. Nie przestraszył się jej, nie zwrócił uwagi na humory. Potraktował ją z ludzką czułością. Przypadkiem dotknął najczulszej struny: w podobny sposób jak niegdyś Michał zachwycił się jej urodą, zwłaszcza nosem. Trafił w jej kompleks. Odkrył w podłej złośnicy udręczone stworzenie. To całkowicie ją odmieniło. Wróciła do domu szczęśliwa, cicha i dobra, bez nienawiści, bez pretensji. Nieoczekiwana przemiana poważnie zaskoczyła całą rodzinę. Marcie przekazała swoją nową dewizę: „Ani ambicja, ani sztuka, ani podróże, ani bogactwo – uśmiech jest niezbędny do życia”. Niestety, nie miała czasu na odrobienie wszystkiego. Zmarła pogodzona ze światem, w chwili, gdy naprawdę zaczynała żyć.

Bruno Schulz pisał o Cudzoziemce -
"Jest to portret kobiety złej, jędzy sekutnicy, która całe swe otoczenie zatruwa dziwnym fermentem złości i histerii z niej emanującym. Autorka zdobywa się na wspaniałą obiektywność w kreśleniu tych oburzających fochów, całego tego arsenału złości ludzkiej.(...) Róża jest przy tym wszystkim wielką indywidualnością, nie mieszczącą się w ramach powszedniości, w granicach zakreślonych jej środowiskiem. Bije od niej jakaś siła, która potęguje życie dokoła niej, zażega je ogniem dziwnej intensywności, sprawia, że staje się ono bujne, piękne i żarliwe.(...)Tak wspaniałego portretu złej kobiety, podłożonego tak głęboko wiedzą rzeczy ludzkich, podbudowanego tylu piętrami i warstwami problematyki, zstępującej aż do głębi rzeczy ostatecznych - nie mieliśmy jeszcze w naszej literaturze".
Postaci poboczne zostały bardzo słabo nakreślone. Róża dosłownie przygniotła je sobą:


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Cudzoziemka” - streszczenie szczegółowe
2  Portret Róży Żabczyńskiej
3  bibliografiaKomentarze: Główni bohaterowie „Cudzoziemki”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-21 13:59:57

Podobnie jak Shanon nie powiedziałabym, ze Róży brakowała talentu. Ona posiadała go ale przez niedopatrzenie nauczycieli nie był on u niej rozwinięty. Potepiam iz chciała poprzez dzieci spełnic swoje ambicje. A to iz w wieku 16lat przezyła nieszczesliwa "miłośc" nie uwazam za wytłumaczenie jej dalszego postepowania i nienawisci wobec mezczyzn, całego swiata i z reszta samej siebie.. A co do strony to uwazam ze jest super i kozystam z niej juz około roku. Swietne przypomnienie lektury i przygotowanie do lekcji :)


2019-01-17 19:34:31

Naprawdę Kuncewiczowa była mistrzem w stwarzaniu wielowymiarowych, głebokich portretów psychologicznych. Dziwi mnie to, że nieszczęsliwa miłość z młodości tak bardzo negatywnie i intensywnie odbiła sie na psychice bohaterki; zmieniła jej postrzeganie świata, sprawiła, że w umyśle Róży charakter mężczyzn stał się uogólniony i jednoznaczny. Nie jestem jakimś psychologiem, ale wydaje mi się, że to jest mało prawdopodobne.


2019-01-15 15:46:12

Według mnie Róża to egoistka na niewyobrażalną skalę. W wyniku tylko swojego niepowodzenia potrafiła zatruc życie swoje i najbliższych czyniąc je piekłem. Bohaterka była "potworem" do tego stopnia,że nie potrafiła się zając własną córką-za to,że ta przypominała ojca. Nawet w chwili jej choroby pozostała bezwzględna. Koniec życia Róży był taki sam jak jej żywot-zimny i "sztuczny".


2019-01-09 22:21:13

Róża-to kobieta,ktora po stracie ukochanego nie moze dojsc do siebie.Obarcza wina za nieszczesliwe zycie wszyskich dookola.Jej serce stalo sie zimne i twarde jak skala.dopiero pod koniec zycia zromumiala swoj blad...ale bylo kuz za pozno...


2019-01-07 19:40:19

Róża jest psychopatką. Kobietą niezrównoważoną zarówno duchowo jak i psychicznie. Swoim zachowaniem, sposobem bycia sprawia, że ludzie się jej boją. Wolą się jej nie narażać. Posiada siłę perswazji, co jest charakterystyczne dla ludzi jej pokroju (niezrównoważonych psychicznie) - inni są jej ulegli i przerażeni samą myślą o tym, że mogliby zrobić coś nie po jej myśli. Wg mnie wszyscy bohaterowie są w pewien sposób upośledzeni. Nierealne jest, żeby dać sobą manipulawać na tak wielu płaszczyznach życia. Róża natomiast winą za wszystko obarcza świat i otaczających ją ludzi. Tymczasem to ona rozsiewa wokół siebie złe emocje i gra rolę odwiecznej cierpiętnicy skrzywdzonej przez los. Nie jest wcale tak, że otaczający ją świat jest zły i niesprawiedliwy, a ludzie jej nie kochają. Ona sama wmawia to sobie i doprowadza do tego, że staje się nieznośna, przez co ludzie mają jej dosyć. W mojej opini postać ta zatrzymała się na etapie emocjonalnym 16-letniej dziewczyny zakochanej po uszy młodzieńczą miłością i jednocześnie ubolewającą nad stratą ukochanego. Zawód miłosny może trwac długo, ale czy aż tyle? Czy możliwe jest, aby 60-letnia kobieta o zdrowych zmysłach przez całe swoje życie rozpamiętywała wydarzenia mające miejsce niemal pół wieku wcześniej i obarczała nimi swoje nieszczęśliwe życie i niespełnione ambicje? Pomyślcie nad tym. Ta kobieta naprawdę miała naturę psychopaty...
Streszczenia książek
Tagi: