Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Jednym z głównych miejsc wydarzeń „Mikołajka i innych chłopaków” jest szkoła, do której uczęszcza tytułowy bohater. Mikołajek chodzi do klasy, gdzie uczą się sami chłopcy. Wraz z kilkorgiem kolegów – Alcestem, Gotfrydem, Rufusem, Joachimem, Kleofasem, Maksencjuszem tworzy zgraną paczkę szkolnych kolegów.

Chłopcami opiekuje się pani nauczycielka, którą chłopcy starają się nie wyprowadzać z równowagi. Udaje się to rzadko. Mimo to Mikołajek uważa ją za najlepszą nauczycielkę i bardzo ją lubi. Na przerwach chłopców pilnuje opiekun – Rosół. Każe chłopcom patrzeć mu głęboko w oczy (jego przezwisko wzięło się od ok na rosole) i często karze ich za bójki i kłótnie. Wciąż musi się mieć na baczności, ponieważ chłopcy wymyślają podczas przerw nowe zabawy. Rosołowi pomaga młody pan Mouchabière, niewiele starszy od starszych kolegów ze szkoły.

Nad porządkiem czuwa także dyrektor. Gdy chłopcy używają brzydkich słów mówi: „zostaniecie nieukami, skończycie w więzieniu, sprawicie wielką przykrość waszym rodzicom, którzy wypruwają z siebie żyły, abyście byli dobrze wychowani”. Dyrektor sprawia wrażenie roztargnionego, a jego kary bywają nieadekwatne do przewinienia. Na lekcjach chłopcy uczą się m. in. ortografii, arytmetyki i geografii (poznają stolice departamentów).

W szkole znajduje się gabinet lekarski. Czasem na prześwietlenia przyjeżdżają w specjalnym autobusie lekarze lub szkołę odwiedzają reporterzy. Ogólnie, mimo surowości wychowawców, atmosfera w szkole jest przyjazna, szczególnie podczas przerw lekcyjnych.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Mikołajek i inne chłopaki - streszczenie szczegółowe
2  „Mikołajek i inne chłopaki” - problematyka
3  Sempé i Goscinny - biogramy