Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gdy Colin Craven całkowicie poświęca się życiu i pracy w ogrodzie stwierdza, że w przyszłości zostanie kimś w rodzaju naukowca, który zajmuje się magią. Oczywiście jedyny rodzaj magii, o jakie wspomina w swej powieści Hodgson Burnett wiąże się z ideami chrześcijańskimi. Jedna z teorii magii, jaką przedstawia utwór oparta jest na koncepcji magii – życia, dzięki niej Colin może wstać, a kwiaty w ogrodzie zakwitnąć. Jest to także zgodne z ideą chrześcijańskiego Boga, Colin mówi, że chrześcijański hymn wielbiący Boga („Doksologia”) zawiera takie samo podziękowanie, jakie on wyraża za magię.
Chrześcijańskie związki powieści są silnie podkreślone na wiele sposobów, między innymi w opisie pani Sowerby magii jako rodzaju twórcy, który jest obecny we wszystkim, a nawet tworzy samych ludzi, co przywodzi na myśl wszechobecnego chrześcijańskiego Boga. Chrześcijański wydźwięk można również znaleźć w scenie, w której Mary otwiera okno tak, by Colin mógł oddychać magicznym wiosennym powietrzem. Colina sugeruje półżartem, że mogą „słyszeć złote trąby, co przypomina złote trąby uważane przez chrześcijan za zwiastun wejścia do raju.
Ponadto Mary mówi, że wiosenne powietrze sprawia, że Dick ma wrażenie, że „mógłby żyć na wieki wieków”, idea ta wyraźnie odzwierciedla wiarę chrześcijańską, że Raj zawiera obietnicę życia wiecznego. W przeciwieństwie do tradycyjnego mitu chrześcijańskiego, Raj znajduje się na ziemi, w przyrodzie, jak i w niebie. To zmiana dokonana przez Hodgson Burnett zgodnie z jej filozofią, która twierdzi, że boskość można znaleźć w krajobrazie, we wszystkich naturalnych istotach żywych. Colin sugeruje, że czuje, że będzie żył na wieki bezpośrednio przed śpiewem „Doksologii”. Magiczny krąg dla dzieci stanowi zarówno „modlitewne spotkanie”, jak i „coś w rodzaju świątyni”; Colin jest opisany jako „ktoś w rodzaju kapłana”. Autorka podkreśla także siłę pozytywnego myslenia.

Jednym z podstawowych założeń książki jest wiara w to, że szczęście rodzi szczęście, zaś nieszczęście jedynie się pomnaża. Na przykład fakt, że pan Craven pogrążony jest w rozpaczy sprawia, że zarówno on sam pozostaje w rozpaczy, jak i osoby wokół niego nie mogą być szczęśliwe. Burnett zafascynowana ruchem „Nowej Myśli” oraz ideami „Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Nauki” wierzyła, że pozytywne myśli pozwalają, by człowieka spotykały tylko pozytywne rzeczy. Mimo iż racjonalnie przekonanie takie jest fałszywe, zdobyło sobie wielu zwolenników w USA w XIX wieku (obecnie ma ponad 2 mln wyznawców). Jednym z wyznań nawiązujących do idei „Chrześcijańskiej Nauki” są słowa Dicka o Colinie, który wierzy, że wiosna będzie miała bardziej zbawienny wpływ na chłopca niż porady lekarzy. Zwolennicy tej teorii unikają medycznych interwencji, wierząc, ze przyczyną chorób jest negatywne myślenie. Burnett na przykładzie przemiany Colina wyraźnie pokazuje związek myślenia ze stanem fizycznego zdrowia chłopaka. Kiedy wyzbywa się złych myśli, zmienia swoje nastawienie powraca do zdrowia i może opuścić ponurą i nieprzyjazną sypialnię.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Tajemniczy ogród streszczenie szczegółowe
2  Colin Craven - charakterystyka
3  Recenzja powieści Tajemniczy ogródKomentarze: Idee chrześcijańskiej „magii” w Tajemniczym ogrodzie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: