Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Opowiadanie Wieża Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, poruszające istotne problemy egzystencjalne człowieka, traktujące o ludzkim cierpieniu i samotności, której nie można uniknąć ani zaradzić, zostało opublikowane w paryskiej „Kulturze” w 1958 roku. Polską premierę umożliwiło Wydawnictwo „W drodze”, które w 1988 roku opublikowało tom Wieża i inne opowiadania.

Tytułowa „wieża” pełni wiele funkcji. Po pierwsze, jest miejscem odosobnienia bohatera opowiadania Francois-Xavier de Maistre'a. Nazywana Wieżą Strachu, Torre dello Spavento, uchodziła za siedzibę duchów i w pochmurne noce widywano w jej drzwiach białą damę trzymającą w dłoni lampę. Około roku 1782 miejsce to odrestaurowano i otoczono wysokim murem, zamieniając w schronienie trędowatego nieszczęśnika pochodzącego z małego księstwa Oneglia.


Wieża pojawia się także w kontekście opowieści o księżniczce Marii di Braganza, którą zazdrosny mąż hrabia Renato di Challant zamknął i zagłodził na śmierć głodem w wieży Bramafan, czyli Krzyk Głodu.

Po drugie, tytułowa „wieża”, której w tradycji chrześcijańskiej przypisywano wyjątkowo pozytywne znaczenie (symbol wzniosłości, sacrum, a nawet nieba), pełni także rolę metaforyczną. W odniesieniu do historii Lebrosso i jego siostry, oznacza miejsce wygnania, w którym przebywają bohaterowie. Spędzając ponad połowę życia w wysokiej budowli, nie mają kontaktu ze światem. Są skazani na samotność, na wieczną kontemplację. Łączą się w cierpieniu, pozbawieni możliwości kontaktu w cztery oczy. Wieża daje możliwość ukazania niewoli, więzienia, ale i walkę o swoje człowieczeństwo, którą do końca podejmował Lebrosso.

Mapa serwisu: