Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nazwa epoki
Nazw „Antyk” i „Starożytność” zazwyczaj używa się zamiennie. Znaczenie etymologiczne obu nazw oznacza okres zamierzchły, stary, umiejscowiony w dalekiej przeszłości. Nazwa „antyk” pochodzi od łacińs kiego słowaantiquus – dawny. Do dzisiaj przymiotnika antyczny czy rzeczownika antyk używa się na określenie czegoś starego, zabytkowego.

Czasami rozgranicza się znaczenie obu nazw epoki. Starożytność oznacza wtedy epokę szerszą, cały dorobek ludzkości od czasów pierwszych cywilizacji aż do V wieku, obejmujący zarówno wszystkie kultury europejskie, jak i Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Za Antyk uznaje się zaś część Starożytności – jedynie kultury basenu Morza Śródziemnego: Grecji, Rzymu i judaizm w wydaniu żydowskim i chrześcijańskim.

Podział chronologiczny epoki
 • Okres archaiczny
 • Trwał od IX do VI w. p.n.e., jest to okres świetności epiki i liryki. W VIII w. p.n.e. tworzył Homer, a w VII-VI w. p.n.e. – Safona, Ezop i Anakreont.

 • Okres klasyczny
 • Trwał od V do IV w. p.n.e. Przeważała twórczość dramatyczna, rozwijała się proza literacka i naukowa, obejmująca filozofię, historiografię, sztukę wymowy. V w. p.n.e. to czas dramatów Sofoklesa, Eurypidesa, Ajschylosa. IV w. p.n.e. to okres dominacji filozofii Platona i Arystotelesa.

 • Okres hellenistyczny
 • Trwał od III do I w. p.n.e. W prozie rozpowszechniła się retoryka, literatura była nasycona erudycją. Wtedy narodziła się również literatura popularna, skierowana do szerokiej grupy odbiorców. W III w. p.n.e powstały słynne sielanki Teokryta, a w II epigramaty.

 • Okres rzymski
 • Trwał od I w. p.n.e. do II w. n.e. W literaturze przeważała twórczość wtórna, naśladująca już istniejące dzieła. Powstała literatura wczesnochrześcijańska, moralizatorska, skierowana do szerokiej grupy odbiorców. Od ok. 30 roku (I w. n.e.) przypada okres złotego wieku poezji rzymskiej, z dziełami Wergiliusza, Horacego, Owidiusza, Seneki i Petroniusza.

 • Okres chrześcijański
 • Trwał od II do V w. n.e. Kończy się epoka tworzenia dzieł pogańskich. Rozwija się za to literatura popularna w postaci romansów oraz filozofia mająca podłoże chrześcijańskie.


  Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  dla: Kulturalna Polska klp.pl

    Dowiedz się więcej
  1  Streszczenie mitu o Demeter i Korze
  2  Okres religijny
  3  Teatr grecki - geneza i rozwój  Komentarze: Antyk - nazwa, podział epoki

  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
  Imię:
  Komentarz:
     2019-01-31 22:44:53

  W jednym z opracowań spotkałem się z nieco innym podziałem tego okresu, tj: 8 okresów,np. epiki,liryki,dramatu,wielki ch filozofów(zapomnieliście podać Sokratesa-nauczyciela Arystotelesa i Platona),epigramatu,szkół filozoficzntch,literatury rzymskiej,wczesnego chrześcijsństwa. Podoba mi się tastrona,jest dobra.No ale Sokrates... ;)


  2019-01-23 18:54:46

  Chcialam tylko powiedziec ze stronka ogolnie jest super zrobiona! Za miesiac pisze mature i czytajac omowienia epok ogromnie duzo sobie przypominam. Pomogla mi ona rowniez w napisaniu prezentacji maturalnej. Polecam ja kazdemu, kto akurat szuka informacji z literatury badz sztuki. Uszanowanie dla TWORCOW!!! Kapitalna robota! RESPECT! =*=))


  2018-12-08 18:31:13

  Sądzę, że w okresie archaicznym powinni być podani: Hezjod (autor "Teogonii") i Tyrteusz (który pisał elegie). Jestem w klasie 3 gimnazjum i ta strona jest bardzo pomocna ;).
  Streszczenia książek
  Tagi: