Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Odezwał się wówczas Elihu, syn Barakeela, przysłuchujący się ich rozmowie i zarzucił mężczyznom, że nie potępili słów Hioba. On również był czysty i bez grzechu, lecz Bóg zakuł jego nogi w kajdany i obserwuje każdy jego krok. Uznał jednak, że Hiob mówi jak ludzi bezbożni i buntuje się przeciwko Stwórcy, uważając, że Ten nie wysłuchuje jego próśb. Wyjaśnił, że Bóg jest wszechmocny i dlatego ludzie się Go obawiają.

Wtedy Hiob usłyszał głos Boga, pytając go, gdzie był, kiedy On stworzył świat, w którym wszystko jest doskonałe i ma swoje miejsce. Potem Pan nakazał mężczyźnie, aby skrytykował jego dzieło, lecz Hiob odparł, że jest małym człowiekiem i nie wie, co odpowiedzieć. Przyznał rację Stwórcy, że Jego dzieło jest doskonałe, a On sam wszystko potrafi i może uczynić. Do tej pory znał jedynie Boga ze słyszenia, teraz Go ujrzał i pokajał się przed nim, odwołując to, co wcześniej powiedział. Wówczas Bóg przemówił do przyjaciół Hioba, zarzucając im, że nie mówili prawdy o Nim, a następnie nakazał im złożyć ofiarę całopalną za siebie. Mężczyźni oddalili się, aby wypełnić Jego wolę, a Bóg przywrócił i pomnożył majątek Hioba. Oddał mu również jego dzieci, a Hiob żył jeszcze sto czterdzieści lat i widział kolejne pokolenia swych potomków.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Listy św. Pawła – tematyka, podział
2  Przypowieść jako gatunek
3  Księga RodzajuKomentarze: Księga Hioba - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-16 19:24:11

Widzisz kolego i to jest najlepszy dowód na to, ze nie jesteśmy w stanie pojąć własnym umysłem wszechmogącego Boga.Nie starajmy się zrozumieć wszystkiego bo wszystko stanie się nie zrozumiałe.


2019-01-16 17:55:36

Pan Bog musi byc strasznym draniem skoro bawi sie w zaklady z szatanem wykorzystujac do tego uczciwego czlowieka. Jakim pyszalkiem trzeba byc zeby cos takiego robic ?


2018-11-29 22:04:52

Widzisz drogi kolego, brakuje Ci podstawowej wiedzy, dlatego też może wydawać Ci się to dziwne. Nie zapominajmy, że Biblia była tworzona przez ludzi (nie spekulujmy czy to był autor natchniony czy tez nie) a człowiek jako istota myśląca nadzwyczaj normalnie po człowieczemu musiał uzasadnić sobie dlaczego spotyka ludzi zarówno dobro jak i zło. Są to zwyczajne wyobrażenia ludzkie - człowiek myśli, że jeśli grzeszy to jest karany. Jednakże my wiemy, że Bóg jest wszechmocny i nie jesteśmy w stanie pojąć jego planów - tutaj właśnie idealną postawę prezentował Hiob, nie pytał Boga dlaczego bo wiedział, że nie jest w stanie tego pojąć. Pytał tylko jak ma owe cierpienie godnie przyjąć.


2018-10-15 17:37:09

Czy ten pyszałek to jest ten sam Bóg o którym , Bezdomny Scoucie, ja wiem,ze uklęknął przed ludźmi i stopy im umył, nie omijając Judasza, który go zdradził?
Streszczenia książek
Tagi: