Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Według Kazimierza Wyki w Chłopach mamy do czynienia z trzema odrębnymi narratorami:

- „realistycznym obserwatorem” – chłop opisujący zdarzenia z pewnego dystansu, posługujący językiem literackim z domieszką gwary.

- „wsiowym gadułą” - gawędziarz charakteryzujący się dużym zaangażowaniem uczuciowym w relacjonowane zdarzenia. Jego wypowiedzi nasycone są mnogością elementów gwarowych.

- „młodopolskim stylizatorem” – jego domeną są przede wszystkim poetyckie opisy przyrody, przeżyć, ludzkich namiętności, charakteryzujące się liryzmem, subiektywizmem, emocjonalizmem, plastycznością. Często narrator wciela się w jakiegoś bohatera i mówi z jego perspektywy. W tym rodzaju mamy do czynienia z językiem literackim, czasem nawet wyrafinowanym.

Tezie o trzech narratorach przeciwstawia się Franciszek Ziejka, twierdząc, że utwór ma jednego opowiadacza wchodzącego co rusz w nowe role. Po dokładnej analizie stwierdził, że żaden z wymienionych przez Wykę narratorów nigdy nie występuje w formie czystej. Reymont często stosuje mowę pozornie zależną, ujawnia się również tendencja do „bogatego mówienia” (gromadzenie obok siebie słów równoznacznych, zestawianie zdań synonimicznych, liczne powtórzenia). W narracji Chłopów pobrzmiewają tradycje klasyczne, romantyczne oraz młodopolskie. „To swoista synteza, summa doświadczeń prozy polskiej początku wieku XX” (Ziejka, LXXV).


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Chłopi, Wiosna - streszczenie
2  Folklor w Chłopach
3  Problem gatunkuKomentarze: Narracja w „Chłopach”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-28 17:12:20

" Wsiowy gaduła" - śmiesznie brzmi ;) ja bym raczej napisała " wiejski gawędziarz" :):) Do reszty nie mam żadnych "ale", a strony ogółem jest wybitna :):):):)


2018-12-28 15:04:43

Ty, Bobi, nie szczekaj jak mały, głupiutki piesek, tylko słuchaj co Ci mówią. Może i autorytety też się mylą, ale z pewnością znacznie rzadziej niż Ty. Twoje zdanie jest Twoim zdaniem i wolno Ci je posiadać, ale przyzwyczaj się do tego, że może być błędne. A kiedy przy tym błędzie sie upierasz tylko dlatego, że jest to Twoja opinia, to robisz z siebie zwykłego "wsiowego głupka".


2018-12-02 15:10:51

Tekst chociaz krotki ale jest na temat.Przydał mi sie kiedy miałam napisac krótką wzmiankę o narracji w powiesci!


2018-12-01 21:07:10

Jest takie słowo jak "wsiowy"? XD A poza tym streszczenie w porządku, nie ma zbyt wielu błędów i jest dosyć przejrzyste, podobnie opracowanie. ;)


2018-11-19 20:06:08

Niektórzy nie widzą "" xD A Kazimierz Wyka jest autorytetem i niech się ludzie cieszą, że mają go tu a nie muszą czytać całości opracowań kolejnych epok-człowiek genialny ale jestem na to za słaba, muszę często ze słownikiem siedzieć, żeby zrozumieć:D A srona jest świetna, nigdzie nie ma takich szczegółowych streszczeń i opracowań. Czytam wszystkie lektury ale jak nie wyrobię się w czasie, albo chce sobie coś przypomneć to nie ma lepszej strony!
Streszczenia książek
Tagi: