Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W przestrzeni tego niezwykłego dzieła, jakim są Chłopi Reymonta dokonuje się mitologizacja chłopskiej, a może nawet w ogóle ludzkiej, egzystencji. Mitologizacją nazywamy nadanie dziełu cech mitu, a więc wprowadzenie go w porządek uniwersalny.

Rozważania na ten temat warto rozpocząć od kwestii czasu w powieści. Akcja rozgrywa się w ciągu jednego roku, czytelnik ma okazję obserwować wszystkie kolejne, powtarzające się co roku święta, obrzędy, zwyczaje, prace. Mieszkańcy lipiec podporządkowani są dwóm porządkom czasowym – czasowi biologicznemu (czas zmian zachodzących w naturze) oraz czasowi obrzędowemu (kalendarz świąt kościelnych). Oba te porządki mają charakter kolisty, cechuje je powtarzalność. W ten sposób podkreśla się wieczystość chłopskiego i ludzkiego bytu. Warto też zwrócić uwagę, że opowieść o Lipcach, choć utrzymana w konwencji realistycznej, nie są umieszczone w konkretnej przestrzeni czasowej, dającej się określić do roku, bo też „odwieczna powieść chłopska” dzieje się w swoistym bezczasie.

Mitologizacji podlegają również niektóre postaci i wydarzenia w Chłopach. Powieść zawierającej archetypy postępowania oraz uczuć: miłość, zazdrość, walka o kobietę, wierność, itd. Najwyraźniejsza jest próba mitologizacji Boryny, kreowanego na chłopa-Piasta.

Lipce to też przestrzeń mitologiczna. Zauważmy, ze praktycznie cała akcja powieści toczy się właśnie w Lipcach, czasem ktoś gdzieś wyjeżdża, skądś wraca, ale przestrzeń poza wsią jest jakby nieistotna. Nawet Podlesie, które chłopi chcą wykupić od dziedzica ma stać się drugimi Lipcami. W ten sposób podkreślony zostaje również szczególny związek chłopów z ojczystą ziemią.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Chłopi, Jesień - streszczenie
2  Język „Chłopów”
3  BibliografiaKomentarze: „Chłopi” jako powieść mitologizująca chłopską egzystencję

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-06 19:07:19

witam potrzebuje odpowiedzi na pytanie: chlopi to powieść mitologizujaca chłopską egzystencję bo? a)brak prespektywy historyczno-geograficznej b)lipice- wies usytulowana poza historia c)swait chlopow to swiat mitu


2018-12-25 20:33:19

tu nie o strone chodzi ja podziwiam autorke tych tekstow,chociaz strona jest bardzo przydatna,ale jezyk jakim Emilia(bardzo ładne imie)pisze jest bardzo fajny...skladanie slow w zdania to tez jest sztuka i poklony Ci za to... pozdrawiam


2018-12-22 20:39:53

wreszcie


2018-12-22 15:31:41

"najwyraźniejsza jest próba mitologizacji Boryny, kreowanego na chłopa-piasta." hehe - "chlop potega jest i basta"("wesele") :P dodalabym: smierc boryny (smierc wziosla, patetyczna) najlepszym przykladem mitologizacji losu chlopa, gdyz gospodarz staje sie symbolem wiecznego losu chlopow; postac uwzioslona. uniwersalozacja losu chlopa, ludzkiej egzystencji (poprzez symbolizm).


2018-12-01 23:22:44

macie zajebistą stronke
Streszczenia książek
Tagi: