Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W szafie dziadziuś ma skrzynkę z narzędziami, które chłopcy mogą od niego pożyczać. Stoi tam też skrzynka z jabłkami, którymi częstuje gości, podobnie jak i cukierkami ślazowymi.

W swoim oknie dziadziuś ma pelargonie, które bardzo pielęgnuje, mimo że jest prawie niewidomy. Często długo z nimi rozmawia.
Jeśli jest ładna pogoda, staruszek wychodzi na spacer. Pomaga sobie laską, którą maca drogę. Latem siaduje najczęściej na ławce.

Urodziny obchodzi 13 października. W powieści pewnej niedzieli kończy 80 lat. Wówczas wszyscy mieszkańcy Bullerbyn złożyli mu życzenia już z samego rana, przynosząc śniadanie do łóżka i kwiaty. Przez cały dzień przychodziły listy, kwiaty i depesze dla solenizanta.
Pewnego deszczowego popołudnia, gdy dziewczynki siedziały u dziadziusia i czytały mu gazetę, on opowiedział im trochę o swej przeszłości.

Gdy dziadziuś był małym chłopcem, jego rodzice zmarli a on trafił do niedobrych ludzi. Musiał dużo pracować, był bity, często nie dostawał jedzenia, aż w końcu uciekł. Zanim dostał się w końcu do dobrych ludzi, miał wiele wesołych i dziwnych przygód.

Zagroda Południowa

Ciocia Lisa
Ciocia Lisa to mama Ollego i Kerstin. Jest bardzo troskliwa, spokojna i miła.

Wujek Nils
Wujek Nils to tata Ollego i Kerstin. Lubi bawić się ze swoimi dziećmi.

Kerstin
Kerstin to młodsza siostra Ollego, oczko w głowie chłopca i innych mieszkańców Bullerbyn.
Choć zaraz po jej urodzinach Lasse i inni uważali, iż jest brzydka i gdy będzie większa, wszyscy będą się śmiać z jej różowej, pomarszczonej buźki, po chrzcinach dziewczynki zakochują się w ślicznej Kerstin. Zdaniem Lisy była ona „najmilszym dzieckiem, jakie istnieje na świecie”. Więcej o małej Kerstin mówi popołudnie spędzone pod opieką Lisy i Anny, które przed tym traumatycznym przeżyciem marzyły, by zostać piastunkami. Dziewczynka okazała się wulkanem energii, jej nieposkromiona żywiołowość dała bohaterkom się we znaki.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dzieci z Bullerbyn - streszczenie
2  Opieka nad małą Kerstin
3  Lasse Erikson - charakterystykaStreszczenia książek
Tagi: