Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zagroda Środkowa

Mama, czyli pani Erikson
Bohaterka jest mamą Lassego, Bossego i Lisy, zajmuje się prowadzeniem domu oraz organizowaniem działalności kurzej fermy w Bullerbyn. Cechuje ją troskliwość (dzięki jej opiece Lasse doszedł do siebie po niebezpiecznej przygodzie na zamarzniętym jeziorze), zaradność (suszyła wiśnie, który rodzina miała w nadmiarze) i pracowitość (wytkała do pokoiku Lisy z gałganków dywaniki w czerwone, żółte, zielone i czarne paski). Pozwalała na córce na zabawy typowe dla chłopców, choć uważała, że małe dziewczynki nie powinny nocować w stogu, pozwoliła jej także na nocną zabawę.

Tata, czyli pan Erikson
Tata Lassego, Bossego oraz Lisy zajmuje się stolarką (wieczorami wyczarowywał dla córki w swoim warsztacie komodę i okrągły stolik, półeczkę, trzy krzesła do jej pokoiku), pracuje także w mleczarni oraz w swoim gospodarstwie. Lubi poświęcać wolny czas swoim dzieciom, czego przykładem mogą być wspólne zabawy przy ścinaniu choinek w zimie czy łowieniu raków.

Zagroda Północna

Ciocia Greta Andersson
Greta Andersson to mama Britty i Anny.

Wujek Erik Andersson
Erik Andersson to ojciec Britty i Anny.

Anders Jan Andersson
Anders Jan Andersson to dziadek Britty i Anny, tata wujka Erika i ważna postać w powieści “Dzieci z Bullerbyn”. Senior jest ukochanym „dziadziusiem” dla wszystkich bohaterów książki Astrid Lindgren, to jego – prócz jeziora Zagrody Północnej, Lisa najbardziej zazdrości przyjaciółkom.

Bohater ma osiemdziesiąt lat, jest byłym właścicielem Zagrody Północnej, a teraz mieszka w swoim dawnym domu. Najczęściej siedzi w pokoju na piętrze. Wszystkie dzieci chodziły tam, gdy nie miały nic innego do roboty. Dziadziuś najczęściej siedział w fotelu na biegunach, miał długą, białą brodę, przez co przypominał krasnoludka. Staruszek miał bardzo słaby wzrok, prawie nic nie widział, nie mógł czytać. Na szczęście pamiętał większość przeczytanych książek, które teraz opowiadał dzieciom. One za to czytały mu gazety:
„kto umarł i kto skończył pięćdziesiąt lat i różne nieszczęśliwe wypadki, i ogłoszenia, i wszystko. Jeśli w gazecie jest napisane, że gdzieś uderzył piorun, to dziadziuś umie opowiedzieć najmniej dwadzieścia różnych wypadków, gdzie i kiedy piorun uderzył dawniej. A jeśli jest napisane, że byk zakłuł kogoś rogami, to dziadziuś opowiada nam o wszystkich ludziach, których znał i których zły byk wziął na rogi. W ten sposób trwa to dość długo, zanim przeczytamy gazetę”.


strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Dzieci z Bullerbyn - streszczenie
2  Problematyka „Dzieci z Bullerbyn”
3  Przygoda z baranem Urlikiem