Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Agda
Agda to młoda służąca z Zagrody Środkowej, czyli pracownik rodziców Lassego, Bossę i Lisy. Choć nie chce się do tego głośno przyznać, podoba się jej parobek Oskar.

Zajęciem Agdy było dojenie krów, sprzątanie i gotowanie. Rodzina traktowała ją jak krewną, gdy Lisa skończyła siedem lat, ona także brała udział w porannych życzeniach. Wspólnie przynieśli małej do łóżka tacę ze smakołykami.

To Agda była pomysłodawczynią przebieranek, które pewnego wieczoru wypełniły czas dziewczynkom, a potem chłopcom:
„Powiedziała, żebyśmy się przebrały, to może Agda nas nie pozna. Och, jak nam było pilno się przebrać! Na strychu wisiała cała masa różnych ubrań mamusi i tatusia”.


Czasami stawała się obiektem żartów, lecz nigdy nie były to żarty sprawiające jej przykrość. Na Wielkanoc na przykład panował zwyczaj przyczepiania na plecach kartek ze śmiesznymi napisami. Wczesnym rankiem dzieci przygotowywały je wspólnie, a potem próbowali przypiąć komuś szpilką tak, by tego nie zauważył. Rysowały na nich zabawne postacie, pisały „Zły orangutan” i „Ostrożnie, pies” i podobne rzeczy. Tylko Agda dała sobie przez nieuwagę przypiąć napis „Ach, jak lubię Oskara!”. Gdy parobek przyszedł na obiad, zauważył napis, śmiał się i powtarzał: „- To dobrze, kochana Agdo, to dobrze!”.

Agda była źródłem informacji o ludowych przesądach. To od niej dziewczynki dowiedziały się o zwyczaju w Noc Świętojańską:
„powiedziała, że jeżeli się przelezie przez dziewięć płotów, zanim się pójdzie spać, i jeśli się zerwie dziewięć rodzajów kwiatów i położy się je pod poduszkę, to w nocy będzie się miało sen. O tym, za kogo się wyjdzie za mąż. Britta, Anna i ja miałyśmy wielką ochotę prze-leźć przez dziewięć płotów, chociaż zdecydowałyśmy już dawno, za kogo wyjdziemy za mąż. Ja wyjdę za Ollego, a Britta i Anna za Lassego i Bossego”.

Oskar
Oskar to parobek pracujący w oborze, w Zagrodzie Środkowej. Bardzo lubi Agdę, zaś nie szczególnie darzy sympatią dzieci.
Gdy Lisa i Anna postanowiły realizować ideę propagowaną przez ukochaną nauczycielkę (sprawianie ludziom przyjemności) i podarować komuś kwiaty, wybór padł właśnie na parobka Oskara. Wręczyły mu bukiet wrzosów, gdy wywoził taczkę z nawozem do gnojówki za oborą. Gdy potem ujrzały kwiaty w gnojówce, postanowiły skończyć ze sprawianiem ludziom przyjemności.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Dzieci z Bullerbyn - streszczenie
2  Nocleg w stogu siana
3  Bosse Erikson – charakterystyka