Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Na lipę to jeden z najpopularniejszych utworów Jana Kochanowskiego, który na stałe wszedł do kanonu lektur obowiązkowych każdego Polaka.
Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!
Nie dójdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,
Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie
Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.

Mamy tu do czynienia z liryką inwokacyjną, uosobiona lipa (będąca podmiotem lirycznym) zaprasza, by spocząć w swoim cieniu. Poeta wykorzystał tu zabieg antropomorfizacji.

ANTROPOMORFIZACJA – odmiana metafory, polegająca na nadaniu przedmiotowi, zwierzęciu, zjawisku przyrody, idei lub abstrakcyjnej postaci cech ludzkich. W literaturze antycznej była wykorzystywana do tworzenia obrazu świata bogów, m. in. u Homera. Często występuje w odniesieniu do przyrody, np. w fraszkach Kochanowskiego.

„Gość” to każdy z czytelników, człowiek zmęczony, potrzebujący wytchnienia. Ale wiersz ten nie tyle jest zaproszeniem, co pochwałą, swoistym hołdem złożonym przez poetę lipie. Podmiot utworu włożył w usta ukochanego drzewa opis swoich własnych przeżyć związanych z miejscem, którego jest ona centrum. W opisie tym najważniejszą rolę pełnią liczne epitety: „chłodne wiatry”, „wonnego kwiatu”, „pracowite pszczoły”, „cichym szeptem”, „słodki sen”. To dzięki zagęszczeniu epitetów odczuwamy przedstawione miejsce jako przestrzeń sielską, swojską, bezpieczną. Inne sielskie atrybuty to śpiewające ptaki („słowicy”, „szpacy”), kwiaty, miód. Panuje tu arkadyjska atmosfera błogości.

Lipa (jako drzewo) kojarzy się również ze stałością, zakorzenieniem w jakimś miejscu, z domem. Zauważmy, że w wierszu kilkakrotnie został użyty zaimek wskazujący „tu”. Wydaje się, że we fraszce nie chodzi o każdą lipę, ale o jakąś konkretną, stanowiącą symbol jakiegoś miejsca („tu”).

Utwór kończy się ostatecznym wyniesieniem lipy do rangi mitologicznej jabłoni rodzącej złote jabłka:
Jabłek wprawdzie nie rodzę, lecz mię pan tak kładzie
Jako szczep napłodniejszy w hesperyskim sadzie.

Nie ma znaczenia, że lipa nie daje owoców, ale dla swego pana jest niezwykle cenna, to związek z człowiekiem czyni ją tak wyjątkową, że wartą uwiecznienia w wierszu.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Miło szaleć, kiedy czas po temu... - analiza i interpretacja
2  Jan Kochanowski - biografia (notatka szkolna)
3  Czego chcesz od nas, Panie - analiza i interpretacjaKomentarze: Na lipę - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-02-09 19:09:12

Znalazłem te portal i muszę przyznać, że interpretacja tego wiersza bardzo mi się spodobała. Można znaleźć najważniejsze rzeczy i w dodatku jest krótki :D


2019-02-09 17:53:42

Ja uczęszczam do Technikum i inteligencja mojej nauczycielki od owego języka nie jest wyższa od wiewiórki. Mimo to zacznę korzystać z portalu, ponieważ pragnę porównać własną interpretacje z inną - mądrzejszą. Pozdrowienia dla osób, które potrafią docenić starania autorów tychże tekstów.


2019-02-07 16:16:09

Syper portal!!!Bardzo mi się przydaje nie tylko w gimnazjum. Polecam go wszystkim,którzy mają problemy z polskim a także tym,którzy ich nie mają.Przyda się wszystkim!!!


2019-02-01 18:01:38

na lipe Świetny portal-mam taka zjechaną nauczycielke od polaka ze bardzo mi sie to przydaje-naprawde wielkie DZIĘKI dla wszystkich autorów interpretacji-PZDR


2019-01-30 16:44:31

hmm korzystam z tego portalu juz nie pierwszy raz juz w gimnazjum czesto tu wpadałam teraz w technikum znow..bardzo pomocne i zwiecłe jasno wytłumaczone..stronka jest super!!
Streszczenia książek
Tagi: