Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Do fraszek to utwór o charakterze autotelicznym, wiersz mówi o fraszkach w ogóle, a więc również o sobie. Już sam tytuł określa rodzaj liryki, z jaką w tym wypadku mamy do czynienia – jest to liryka inwokacyjna, podmiot zwraca się w tym wypadku do uosobionych fraszek. Natomiast początek pierwszego wersu („Fraszki moje...”) wskazuje, że podmiotem wypowiedzi jest sam poeta – fraszkopisarz, który podejmuje refleksję nad swoją twórczością.

Utwór pod względem formalnym realizuje zasadę krótkości i zwięzłości, charakterystyczną dla tego gatunku. Wiersz składa się z ośmiu trzynastozgłoskowych wersów (7+6) o prostym schemacie rymowym (aabb). Występują rymy żeńskie, dokładne.

Wiersz ten ma konstrukcję dość przewrotną. Poeta zwraca się do swych fraszek z prośbą o odpowiedni sposób pisania o ludziach i ich obyczajach:
Fraszki moje (coście mi dotąd zachowały),
Nie chcę, żebyście kogo źle wspominać miały.
Lecz jeśli wam nie g’myśli cudze obyczaje,
Niechaj karta występom, nie personom łaje!

Zauważmy, że te wszystkie pouczenia nie odnoszą się do fraszek, ale do samego poety, przecież to on pisze fraszki i od niego zależy jak opisana osoba będzie wspominana. Pamiętajmy, że Kochanowski hołdował przekonaniu, że literatura może zapewnić nieśmiertelność, zarówno autorowi, jak i osobom przez niego wspomnianym. Poeta nie chce, by jego wiersze uwieczniały złe wspomnienia po ludziach, jednocześnie nie ma zamiaru milczeć o rzeczach, które uważa za nieodpowiednie, zaznacza jednak, że ostrze krytyki kieruje w ludzkie postępki, a nie w konkretnego człowieka. Także pochlebstwa rozdaje rozsądnie:
Chcecie li chwalić kogo, chwalcież, ale skromnie,
By pochlebstwa jakiego nie uznano po mnie.
To też wiedzcie, że drudzy swej się chwały wstydzą
Podobno, że chwalnego w sobie nic nie widzą.

Pobrzmiewa tu zasada złotego środka: skromna pochwała oraz nie wymierzona w konkretną osobę nagana. Przez wiersz prześwietla świadomość siły poezji i odpowiedzialności poety za treści w niej zawarte.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Tren IV (Zgwałciłaś, niepobożna Śmierci, oczy moje...) - analiza i interpretacja
2  Pieśni - wiadomości wstępne
3  Tren VII (Nieszczęsne ochędóstwo, żałosne ubiory...) - analiza i interpretacjaKomentarze: Do fraszek ("Fraszki moje") - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-04-09 23:09:28

dziekuje za opublikowanie tych prac, znacza one wiele dla mnie [...] Sa one jakby wzorami dla mnie. ------ Wlasnie mialem wtope, cholera noo... Przepisujac ta prace przeoczylem to ze pisze nie na temat! ...rowniez szukam analizy/interpretacji fraszki: "Do fraszek" rozpoczynajacej sie zdaniem: "Fraszki nieprzeplacone, wdzieczne fraszki moje [...]" / Dla innych uzytkownikow!: To nie jest ta fraszka ktora znajdziecie w nowych podrecznikach autora "Krzysztofa Mrowcewicz'a" o tytule "Przeszlosc to dzis"


2019-03-21 17:45:18

Jak widać Kochanowski nie napisał tylko jdnego utworu zatytułowanego "Do fraszek" a szkoda ,bo szukam tego zaczynającego sie od '' Fraszki nieprzepłacone, wdzięczne fraszki moje''


2019-03-11 22:41:42

czy fraszka ta nie zaczyna sie słowami: '' Fraszki nieprzepłacone, wdzięczne fraszki moje.......''


2019-02-23 16:40:36

Jak napisała Dewia, Kochanowski rzeczywiście nie napisał tylko jednego utworu o tym tytule. Fraszka "Do fraszek" pojawia się w Księgach Pierwszych i w Księgach Trzecich
Streszczenia książek
Tagi: