Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Wojna trojańska krótkie streszczenie (10 zdań)


Na weselu Tetydy i Peleusa pojawia się nieproszony gość, bogini niezgody, Eris. Przynosi jabłko, które staje się przyczyną konfliktu między boginiami, o to, która z nich jest najpiękniejsza. Sytuację, za namową Zeusa, rozwiązuje Parys i wybiera Afrodytę. Ta obiecuje mu rękę najpiękniejszej kobiety na ziemi-Heleny.

Po wygranych igrzyskach Parys zostaje zaproszony na dwór królewski. Organizuje wyprawę do Sparty, podczas której porywa Helenę-żonę Menelaosa. Poruszeni Grecy wyruszają na wojnę przeciwko Troi. W trakcie trwającej 10 lat wojnie ginie mnóstwo żołnierzy, w tym Hektor, Achilles (trafiony w piętę przez Parysa), w końcu sam Parys.

Gdy wydaje się, że Grecy rezygnują z dalszej walki, pod murami Troi pojawia się wielki, drewniany koń. W środku znajduje dwunastu najlepszych greckich żołnierzy na czele z Odyseuszem. Pod osłoną nocy zabijają mieszkańców Troi i ostatecznie zdobywają miasto.

Zobacz również: Wojna trojańska - plan wydarzeń

 

Mit o wojnie trojańskiej - streszczenie szczegółowe


 Ślub Tetydy i księcia tesalskiego Peleusa był okazją do spotkania wszystkich bogów. Weselnicy przybyli z licznymi darami.

Przyczyny wojny trojańskiej


Jabłko niezgody - Jacob Jordaens
Jabłko niezgody - Jacob Jordaens

Wśród gości zjawiła się także nieproszona Eris – bogini niezgody. Dając upust swojej złości, przyniosła w darze złote jabłko z napisem „Dla najpiękniejszej”. Wiedziała, że stanie się to powodem kłótni boginek Hery, Ateny i Afrodyty.
Dobrze wiedzieć
Jabłko, które przyniosła Eris, zwane jabłkiem niezgody, oznacza obecnie źródło konfliktu lub przyczynę kłótni.

Jako rozjemcę sporu Zeus wyznaczył młodego pasterza Parysa. Postawiony w niezwykle trudnej roli bohater Parys był synem Priama - króla Troi. Na kilka dni przed narodzinami jego matka - Hekabe miała proroczy sen. Śniło jej się, że "wydała na świat płonącą żagiew, od której spłonęło całe miasto". Wróżbici orzekli, że syn, którego urodzi, stanie się przyczyną zagłady państwa.

Noworodka oddano więc pasterzom, aby go porzucili w lesie. Ci jednak nie wypełnili polecenia. Jeden z nich, zabrał dziecko do domu i wychował jak swojego syna. Dorastając, Parys nie wiedział, że jest królewskim potomkiem. Jakby tego było mało, został postawiony przez Zeusa w bardzo niezręcznej sytuacji. Kazano mu sądzić trzy boginie, nie mógł zrozumieć, dlaczego wybrano właśnie jego – prostego pasterza. 

Boginie zaczęły zasypywać go obietnicami. Hera przyrzekła, że jako królowa nieba sprawi, że narody będą mu składać bogate daniny. Wizja mieszkania w pałacu była o wiele bardziej kusząca niż powrót do szałasu. Zgodziłby się, gdyby nie jego wewnętrzny głos, który kazał mu czekać na propozycję pozostałych piękności. 

Atena obiecała mu, że uczyni go najmądrzejszym z ludzi. Parys odrzucił propozycję, ponieważ przypomniał sobie o staruszku, który przechodził przez jego wieś. Mówiono o nim, że jest bardzo mądry, ale ma smutne oczy.

Gdy pasterz usłyszał propozycję ostatniej z bogini, Afrodyty, nie miał wątpliwości. Parys miał zostać mężem najpiękniejszej kobiety świata - Heleny. Jabłko otrzymała Afrodyta i konflikt został zażegnany.

Po pewnym czasie w Troi, na górze Ida, odbyły się igrzyska publiczne. Tryumfujący Parys został zaproszony na dwór królewski, gdzie zachwycił wszystkich swą urodą. Był to bardzo ważny dzień - odkryto jego monarsze pochodzenie. Łzom króla Priama z Hekabe nie było końca. Zapomnieli już o złej wróżbie i przyjęli go do swego grona, jakby nigdy ich nie opuszczał.

Stając się oficjalnym synem królewskim, Parys ze świtą dworzan popłynął statkiem do dalekiej Sparty. Tam król Menelaos z całym dworem lacedemońskim przyjął go serdecznie. Pewnego dnia król musiał opuścić miasto. Parys, pod osłoną nocy, porwał Helenę, obiecaną mu przez Afrodytę i powrócił do Troi. 

Przebieg wojny trojańskiej


W Grecji zawrzało - zamorski barbarzyńca nie uszanował świętego prawa gościnności! Podjęto decyzję o wojnie.

Dowództwo nad Grekami objął brat Menelaosa Agamemnon (król Argos i Myken). Zebrawszy wojsko całej Hellady, najlepszych wojowników i największe okręty, wyruszył na wyprawę. Zabrakło jedynie Achillesa, którego matka - Tetyda - przebrała za królewnę i ukryła wśród córek królewskich.

Zgodnie z przepowiednią wróżbitów bez Achillesa, Grecy nie zdobędą Troi. Przebiegły Odyseusz przebrał się więc za kupca i sposobem przechwycił wojownika z pałacu Likomedesa . 

Niestety, nie udało się wypłynąć natychmiast. Nastała cisza morska, która trwała całe tygodnie. Wojownicy od wróżbity dowiedzieli się, że Artemida żąda ofiary - córki Agamemnona i Klitajmestry – Ifigenię. Nieświadoma niczego dziewczyna przybyła na miejsce wraz z matką, mając nadzieję na zaręczyny z Achillesem. Gdy przebrano ją w wełniane wstęgi „niby zwierzę ofiarne” i postawiono przed wróżbitą, nie miała już wątpliwości co do swojego losu. Na szczęście, gdy Kalchas uniósł nóż, wtem z nieba zeszła bogini Artemida z łanią. Kazała ze zwierzęcia zrobić ofiarę i zabrała Ifigenię do swej świątyni, gdzie uczyniła z niej kapłankę.

Przed odpłynięciem Grecy stanęli na polanie, by pomodlić się przed postawionym tam ołtarzem. Nagle ich oczom ukazał się wąż, który wspiął się na stający przy ołtarzu jawor i pożarł istniejące wśród liści gniazdo z młodymi wróblami, po czym skamieniał. Z tego Kalchas wywnioskował, że nadchodząca wojna potrwa dziewięć lat i zakończy się zwycięstwem nad Troją.

Po przybyciu do Azji Odyseusz z Menelaosem udali się do Troi, gdzie żądali oddania Heleny. Gdy Trojanie się nie zgodzili, Grecy rozłożyli swój obóz na równinie przeciętej dwoma rzekami Simois i Skamander. Był to początek wojny. 
Dobrze wiedzieć
Wydarzenia poprzedzające wojnę trojańską były inspiracją Jana Kochanowskiego do napisania Odprawy posłów greckich

Na pomoc bogatemu i sędziwemu Priamowi przybyli azjatyccy królowie. Rankiem z miasta wychodziło trojańskie wojsko, naprzeciw niemu wychodzili rycerze z obozu Greków. Starcia trwały całe dnie, po czym wieczorem Grecy wracali do namiotów, a Trojanie za bramy miasta.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Mit o Prometeuszu - streszczenie
2  Bogowie rzymscy
3  Mit rodu Labdakidów - streszczenie