Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Lista pytań:Odpowiedzi:

Jakie były przyczyny wojny trojańskiej?

Zgodnie z grecką mitologią Gaja skarżyła się na rozprzestrzeniającą się ludność Troi. Zeus znalazł sposób na powstrzymanie Trojan. Ukazał się Ledzie, pod postacią łabędzia i spłodził Helenę - najpiękniejszą kobietę świata. To właśnie o żonę Menelaosa będzie się toczył bój w wojnie trojańskiej.

Podczas wesela Tetydy i Peleusa wybuchł spór bogiń o prymat najpiękniejszej. Konflikt rozsądzał Parys. Wybór padł na Afrodytę, gdyż oferowała mu w zamian ślub z Heleną. Parys zorganizował wyprawę do Sparty i porwał Helenę pod nieobecność jej męża - Menelaosa. Stało się to iskrą zapalną do trwającej 10 lat wojny Greków z Trojanami.

Przyczyny wojny trojańskiej w punktach
  • rozprzestrzenianie się ludności Troi;
  • konflikt bogiń o to, która z nich jest najpiękniejsza i wybór Afrodyty przez Parysa;
  • Porwanie Heleny przez Parysa


Jakie były skutki wojny trojańskiej?

Skutki wojny trojańskiej:
- rzeź Trojan;
- śmierć w walce słynnych wojowników (Achillesa, Hektora, Parysa, Patroklesa);
- zniszczenie Troi;
- powrót Heleny do Menelaosa;

Zobacz historię wojny trojańskiej

Wyjaśnij w jaki sposób koń trojański przyczynił się do zwycięstwa Greków nad Trojanami?

Koń trojański był prezentem pozostawionym na polu walki przez Greków. Trojanie, mimo ostrzeżeń Laokoona, przyciągnęli konia pod mury miasta. Mieli zostawić go, jako ofiarę dla bogini Ateny. Trojanie rozpoczęli, zakrapiane alkoholem, świętowanie zwycięstwa nad Grekami.

Tymczasem pod osłoną nocy z konia wyszło dwunastu najlepszych greckich żołnierzy, pod dowództwem Odyseusza. Otworzyli bramy miasta dla ukrytych kompanów i rozpoczęli rzeź Troi. Zginęli prawie wszyscy mieszkańcy, z królem Priamem włącznie. Miasto zostało całkowicie spalone.

Ile trwała wojna trojańska?

Według mitologii greckiej oblężenie Troi przez Achajów (Greków) trwało 10 lat. Walki toczyły się na równinie przeciętej dwoma rzekami - Simois i Skamander.
Sprawdź: Przebieg wojny trojańskiej

Kto wygrał wojnę trojańską?

Wojnę trojańską wygrali Achajowie (mitologiczne określenie Greków)