Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Jabłko niezgody - znaczenie, pochodzenie, przykłady

Aby dowiedzieć się, co oznacza i skąd pochodzi ten związek frazeologiczny, musimy wybrać się na wesele jednej z nereid (nimf morskich) Tetydy oraz Peleusa. Było to w mitologii bardzo duże wydarzenie, na którym zagościli niemal wszyscy bogowie i boginie olimpijskie. Wszyscy, poza jedną – Eris. Taką decyzję podjął Zeus, co nie spodobało się bogini niezgody, chaosu i nieporządku.

Jabłko niezgody jest obecnie symbolem źródła... więcejRóg obfitości - znaczenie, pochodzenie, przykłady

Róg obfitości ma związek z historią powstania świata według Greków. Zdecydowanie nie należy ona do bajek opowiadanych dzieciom przed snem. Mówi o Kronosie – władcy świata i ojcu przyszłych bogów olimpijskich, który pożerał swoje dzieci w obawie przed konkurencją z ich strony.
Róg obfitości jest symbolem dobrobytu, bogactwa i dostatku. Pochodzi z mitu o powstaniu świata.
Przepowiednia... więcejPuszka Pandory - pochodzenie, znaczenie, odmiana

Puszka Pandory - pochodzenie związku frazeologicznego
Aby dowiedzieć się, czym jest puszka Pandory, musimy cofnąć się do początków istnienia człowieka w mitologii greckiej i do historii Prometeusza. Kto otworzył puszkę Pandory? Puszkę otworzyła Pandora wraz ze swoim mężem Epimeteuszem (brat Prometeusza). Zrobili to wiedzeni ciekawością. Prometeusz to tytan, który ukradł... więcejNić Ariadny - pochodzenie, znaczenie, przykłady

Nić Ariadny - pochodzenie związku frazeologicznego
Nić Ariadny pochodzi z mitu o Tezeuszu. Był to ateński bohater, który dokonał wielkich czynów. Pragnął być równie potężnym jak Herakles. Dzięki ogromnej sile udało mu się na przykład zabić zbója Perifetesa i olbrzyma Sinisa, a także schwytać wielkiego byka. Był to jednak dopiero początek jego sławy.
Tezeusz w sztuce bardzo przypominał Heraklesa. Atrybutem obu bohaterów... więcejIkarowy lot - pochodzenie i znaczenie związku frazeologicznego

Ikarowy lot - pochodzenie związku frazeologicznego
Pochodzi z mitu o Dedalu i Ikarze. Ten pierwszy był słynnym ateńskim budowniczym, znanym ze swoich umiejętności wznoszenia rozmaitych konstrukcji i tworzenia niecodziennych wynalazków. Z tego względu król Krety, Minos, nakazał mu zbudowanie labiryntu dla swojego syna Minotaura – pół byka, pół człowieka, który siał spustoszenie... więcejWęzeł gordyjski - znaczenie, pochodzenie, przykłady

Przeciąć węzeł gordyjski - pochodzenie związku frazeologicznego
W mitologii węzeł gordyjski był to bardzo silnie związany węzeł z dereniowego łyka, który łączył uprząż zwierzęcia z dyszlem ciągniętego przez niego królewskiego wozu. Pojazd, jako dar, został umieszczony przez króla Frygii Gordiasa (lub w innej wersji mitu – przez jego syna Midasa) w świątyni Zeusa, która znajdowała się w mieście Gordion.
Z węzłem... więcejCzapka niewidka - pochodzenie, znaczenie,

Czapka niewidka od dawien dawna jest marzeniem ludzkości. W związku z tym pojawia się w wielu utworach literackich – można ją znaleźć na przykład w bajce Bolesława Londyńskiego, a nawet w japońskiej mitologii. Najbardziej znana jest jednak z greckich mitów, w których była nakryciem głowy boga podziemnego świata zmarłych – Hadesa.

Jak czapka niewidka znalazła się w jego posiadaniu? Był to jeden z darów, które Cyklopi – jednoocy... więcej