Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Szczególowy plan wydarzeń Ojca Goriot

1) Prezentacja bohaterów – mieszkańców pensjonatu:
a) opis pensjonatu;
b) pani Vauquer;
c) pani Couture i Wiktoryna Taillefer;
d) Eugeniusz de Rastignac;
e) panna Michonneau i Poiret;
f) Vautrin;
g) ojciec Goriot.

2) Bal u hrabiny de Beauseant – Rastignac spotyka Anastazję de Restaud:
a)historia Eugeniusza;
b)powrót do pensjonatu po balu;
c)rozmyślania o Anastazji de Restaud.

3) Nocne życie w pensjonacie:
a) dziwne zachowanie ojca... więcej

Obraz Paryża w Ojcu Goriot

W Ojcu Goriot Balzak ukazuje czytelnikom realistyczny obraz Paryża doby restauracji. Miasto staje się nie tylko tłem wydarzeń, ale niemal pełnoprawnym bohaterem. Balzak dostrzegał wpływ środowiska na kształtowanie charakterów i postaw ludzkich, dlatego też drobiazgowy obraz Paryża służy pogłębieniu portretów bohaterów, wyjaśnieniu motywacji ich działań.

Paryż początków XIX wieku to przede wszystkim miasto olbrzymich kontrastów... więcejObraz społeczeństwa ukazany w Ojcu Goriot Balzaka

Planując swoje wielkie dzieło – cykl Komedia ludzka” Balzak pisał:
Dzieło moje musi mieścić w sobie wszystkie typy i stany, malować wszystkie zjawiska społeczne tak, aby nie pominąć ani jednej sytuacji, ani jednej fizjognomii, ani też najmniejszego rysu dzieciństwa, starości, wieku dojrzałego, polityki, sądownictwa, wojny.
Społeczeństwo jest też głównym tematem Ojca Goriot. Balzak przedstawia obywateli Paryża... więcej

Główne wątki powieści

Wątek ojca Goriot

Tytułowy bohater powieści to dawny handlarz mąką, który całe swoje życie poświęcił córkom: Delfinie i Anastazji. Dramat Goriota zaczął się, gdy córki wyszły za maż. Anastazja wybrała hrabiego de Restaud, zaś Delfina poślubiła bankiera niemieckiego pochodzenia, barona de Nucingen. Młode kobiety pragnęły awansu społecznego, w którym ojciec – handlarz zbożem był przeszkodą i powodem do wstydu w towarzystwie.... więcejKatalog bohaterów

Jan Joachim Goriot
Dawny handlarz mąką, mieszkaniec pensjonatu pani Vauquer. Ojciec Anastazji i Delfiny.

Panna Michonneau
Mieszkanka pensjonatu pani Vauquer. Stara panna z widocznymi śladami dawnej urody. Podejrzewano ją o bycie dawną kurtyzaną. Twierdziła, że zajęła się starszym, schorowanym człowiekiem, który w spadku zostawił jej miesięczną pensję w wysokości tysiąca franków.

Pan Poiret
Mieszkaniec pensjonatu... więcejGoriot – charakterystyka

Jan Joachim Goriot to tytułowy bohater powieści Balzaka. Czytelnik poznaje go zarówno z opisów narratora jak i opinii innych postaci, a także w bezpośrednim działaniu.

Początkowo wiemy o nim niewiele: jest byłym handlarzem mąką, mieszka w pensjonacie pani Vauquer położonym w ubogiej dzielnicy Paryża. Często staje się przedmiotem żartów pozostałych mieszkańców. W trakcie opowieści poznajemy jego losy dokładniej.

Przed rewolucją Goriot... więcej

Eugeniusz Rastignac – droga do kariery

Eugeniusz do Rastignac to jeden z głównych bohaterów Ojca Goriot. Pochodzi z południa Francji, studiuje prawo w Paryżu. Liczna rodzina z trudem finansuje jego edukację, Eugeniusz zmuszony jest więc prowadzić bardzo skromne życie. Stać go jedynie na mieszkanie w tanim pensjonacie pani Vauquer, nosi podniszczone stroje.

Pierwszy rok spędzony w Paryżu jest przełomem w jego życiu. Młody mężczyzna obserwuje życie elity, poznaje uroki... więcejVautrin – charakterystyka

Vautrin jest jednym z bohaterów Ojca Goriot Balzaka. Podaje się za kupca, w rzeczywistości jest jednak ukrywającym się przestępcą, zbiegłym galernikiem. Jakub Collin, bo tak brzmi jego prawdziwe nazwisko, ma też przestępczy pseudonim: Ołży – Śmierć, ze względu na niezwykłą zdolność unikania grożącego mu niebezpieczeństwa.

Pozornie pozostaje w cieniu Rastignaca i ojca Goriot, jednak Tadeusz Boy Żeleński, tłumacz i znawca... więcej