Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Czym jest sarkazm i jak go rozpoznać?

Potrafi śmieszyć, ale i dotkliwie ranić. Uważany za przejaw błyskotliwości i dystansu albo dowód na skrywanie własnych kompleksów i lęków. Sarkastyczne osoby imponują, a jednocześnie budzą niechęć i strach. Sarkazm zawsze balansuje na granicy. Czym właściwie jest? Jak go rozpoznać?

Definicja sarkazmu
Podobnie jak ironia sarkazm polega na sprzeczności między dosłownym znaczeniem wypowiedzi a jej znaczeniem właściwym, które... więcejCo to jest równoważnik zdania? Jak zamienić zdanie na równoważnik?

Występuje wszędzie – w codziennej komunikacji, w mediach, w szkolnych lekturach. Jest prawie jak zdanie, ale „prawie”, jak wiadomo, robi dużą różnicę.

Jak rozpoznać równoważnik zdania?
Równoważniki są wypowiedzeniami – ciągami wyrazów – bez orzeczenia. Przypomnijmy, że orzeczenie przyjmuje w zdaniu formę czasownika.... więcejBezokolicznik - co powinieneś o nim wiedzieć?

To nieosobowa forma czasownika (łac. infinitivus), która występuje w wielu językach. Co to znaczy nieosobowa? Nie możemy wskazać ani osoby, ani liczby, ani czasu użytego czasownika. Rozpoznawalny jest jedynie aspekt (dokonany lub niedokonany, np. czytać – przeczytać, kupować – kupić).

Budowa bezokolicznika
Dla bezokoliczników charakterystyczna jest końcówka -ć (stać, jeść, paść) oraz –c (biec, uciec, móc, tłuc).

Kiedy... więcejZwiązki frazeologiczne

Jako użytkownicy języka polskiego nawet nie czujemy, kiedy ich używamy. Czym są frazeologizmy? To związki wyrazowe (dwóch lub więcej wyrazów), utrwalone w praktyce językowej, których znaczenie najczęściej nie jest prostą sumą znaczeń każdego ze słów. Gdy mówimy rzucę na to okiem, nie mamy przecież na myśli dosłownego gestu (na szczęście…).

Frazeologizmami nazywamy jednak zbiór wszystkich, mniej lub bardziej, trwałych... więcejKonwencja literacka – klucz do zrozumienia utworów

Konwencja literacka to zbiór niepisanych reguł, które kształtują formę i treść utworu. Określają one, w jaki sposób autor przedstawia rzeczywistość, buduje świat przedstawiony, kreuje postaci czy strukturę narracyjną.

Konwencja literacka pełni w literaturze rolę podobną do języka ciała w komunikacji międzyludzkiej. Nie jest wprost wypowiadana, ale decyduje o tym, jak odbieramy i interpretujemy to, co autor chce nam przekazać. To dzięki... więcej