Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Rzeczownik – wszystko o podstawowej części mowy

Rzeczownik to jedna z podstawowych części mowy. Bardzo łatwo rozpoznać go w zdaniu, bo odpowiada na pytania: kto? lub co?. Pozwala nam określać ludzi i inne istoty żywe, ale też przedmioty, zjawiska, uczucia i czynności (nie mylić z czasownikiem). Przez to, że pozwala nam określać tak wiele, rzeczownik został podzielony na kilka mniejszych grup. Co więcej – podlega też... więcejJakie części mowy musisz znać?

Kiedy rozmawiamy, posługujemy się nimi intuicyjnie, a ich nazwy wcale nie są nam do szczęścia potrzebne. No chyba, że zbliża się egzamin! Oto krótkie przypomnienie, czym są części mowy i jak je rozpoznać.

Części mowy czy zdania?
Części mowy mają w zdaniach różne funkcje. To dlatego w gramatyce musimy rozróżnić części mowy od części zdania. Spójrzmy na te trzy przykłady:

1. Balladyna leży na półce.
2. Wczoraj... więcejCzasownik – odmiana, formy, przykłady

Idę do szkoły, wyszedłbym z pracy, umówię się z koleżanką, kup mi wafelki – chociaż różni je czas, tryb i osoba, wszystkie te zwroty zawierają czasownik. To właśnie czasownik pozwala nam nazywać czynności w zdaniach. Forma czynna czy bierna, liczba pojedyncza czy mnoga, tryb rozkazujący czy przypuszczający, czasownik dokonany czy niedokonany… Mnogość jego podziałów może przyprawić o zawrót... więcejLiczebnik – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Za każdym razem, kiedy w zdaniu musisz powiedzieć o ilości, liczbie, czasie, odległości, wadze czy innych miarach, korzystasz z liczebnika. Często nawet robisz to nieświadomie. Szósty dzień tygodnia, pięcioro dorosłych, potrójne salto, rozumieć dwojako – jak sam jednak widzisz, liczebniki mogą się bardzo od siebie różnić. Poświęć dziesięć minut na przeczytanie całej treści, a nie będziesz mieć... więcejPrzymiotnik – definicja, podział, stopniowanie, odmiana

Świetny chłopak, piękna dziewczyna, dobry dzień, płaska łyżeczka, głęboki dół… nasze słownictwo bez przymiotników byłoby… puste i nudne. To właśnie one pomagają nam określać cechy (nie tylko fizyczne) osób, zwierząt przedmiotów oraz innych rzeczowników. Co powinieneś wiedzieć o przymiotniku i jak nie pomylić go z jego bratem – przysłówkiem?

Przymiotnik i jego rodzaje
Główna zasada... więcejImiesłów – dobry kumpel czasownika

Czy słuchasz czasami muzyki, odrabiając lekcje? A masz może piosenki, które śpiewane przez Ciebie, zawsze brzmią doskonale? Czy przeczytawszy te pytania, zacząłeś zastanawiać się, czy rzeczywiście tak robisz? Wszystkie słowa, które wytłuściliśmy to imiesłowy, czyli nieosobowa forma czasownika o cechach przymiotnika lub przysłówka. Brzmi jak czarna magia? Nie szkodzi – po lekturze tego artykułu wszystko... więcejPartykuła – część mowy, która nigdy nie stoi sama

Partykuła to część mowy, którą można porównać do najzabawniejszej osoby na przyjęciu. Nigdy nie podpiera ścian, nigdy nie stoi sama i zawsze ma z kim rozmawiać. Bez niej impreza po prostu nie jest tak udana. Tak, jak niektóre części mowy mogą występować samodzielnie, tak partykuła zawsze otaczana jest przez inne. Do czego używa się partykuły, jakie są jej rodzaje i jak wykorzystujesz... więcejPrzyimek – niepozorny przyjaciel wielu wyrazów

Przyimki to niepozorne, krótkie wyrazy, czasem występujące wyłącznie w formie jednej litery, jak w, z czy o. Samodzielnie nie znaczą dla nas nic, natomiast, gdybyśmy się ich pozbyli, nasze zdania całkowicie straciłyby swój sens. Czym dokładnie jest przyimek, jakie są jego rodzaje oraz jak poprawnie go budować? Dziś dowiesz się tego wszystkiego!

Przyimek – definicja i informacje podstawowe
Przyimek to niesamodzielna... więcejPrzysłówek – ten, który wszystko chce wiedzieć

Chyba każdy z nas ma lub miał do czynienia z wścibską sąsiadką, uwielbiającą plotkować. Taką, która wie wszystko i o wszystkich. Wie, jak się ubierają, gdzie chodzą i kiedy nie ma w domu jej sąsiadów. Jeśli przed oczami stanęła Ci właśnie starsza pani, wyglądająca zza okna, musisz wiedzieć, że zachowuje się ona dokładnie tak samo, jak przysłówek. Przysłówek to bowiem część mowy, która odpowiada na pytania:... więcejSpójnik, czyli klej dla naszych zdań

Jeśli ktoś ma trudność z zapamiętaniem, czym jest i do czego służy nam spójnik, zawsze proponujemy skojarzenie go sobie z klejem. Spójnik (tak samo jak klej), spaja, czyli skleja nam poszczególne wyrazy w zdaniu złożonym. Bez niego zdanie złożone po prostu nie ma sensu. Z uwagi na to, że językoznawcy wyróżnili kilka rodzajów spójników, omówimy sobie dziś je wszystkie na przykładach.

Spójnik – definicja, podstawowe informacje... więcejMój Ty Nikt, czyli sprawa o zaimkach

Ja, każdy, jej, żaden, jakoś – chociaż pozornie te wyrazy do siebie nie pasują, to w rzeczywistości wszystkie należą do wspólnej grupy zwanej zaimkami. Tak, nawet tak krótkie słowa stanowią odrębną część mowy. A ze względu na to, że są tak zróżnicowane, językoznawcy podzielili je na kilka mniejszych części. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pomocy lepiej uda Ci się... więcejWykrzyknik, czyli wyraź swoje emocje!

Język polski daje nam wiele narzędzi, dzięki którym możemy wyrazić emocje. Jednym z nich jest… wykrzyknik. Jednak tak samo jak zróżnicowane są nasze emocje, tak samo zróżnicowane są wykrzykniki. Ich mnogość pozwala nam dopasować jego rodzaj do doświadczanych wrażeń. Możemy wyróżnić aż trzy podziały wykrzykników, z czego każdy ma swój unikalny cel. W tym artykule zawarliśmy wszystko, co powinieneś wiedzieć o wykrzykniku!

... więcej