Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dobrze wiedzieć
Czasownik jest jedną z części mowy (nie mylić z częściami zdania!), zaraz obok rzeczownika, przymiotnika czy przysłówka. Jego zadaniem jest nazywanie czynności.


Na przykład:
Idę do szkoły.
Wyszedłbym z pracy.
Umówię się z koleżanką.
Kup mi wafelki
.

Głównym i najbardziej popularnym podziałem czasowników jest podział na czynności, które trwają lub trwały i zostały przerwane oraz te, które się zakończyły lub dopiero zakończą. Według tego podziału możemy wyróżnić czasowniki dokonane oraz czasowniki niedokonane.


Czasowniki dokonane i niedokonane, czyli aspekt czasownika

Czasowniki dokonaneCzasowniki dokonane to te, w których czynność już się zakończyła. Co ważne, mogą mówić o czynności zakończonej zarówno w przeszłości, jak i w przyszłości.

Na przykład:
Kiedyś napiszę powieść. (przyszłość)
Ugotowałam wczoraj przepyszną zupę. (przeszłość)
Sprzątnę cały pokój, jak zjem kolację. (przyszłość)

Czasowniki niedokonaneCzasowniki... więcejOdmiana czasowników

Każdy czasownik odmienia się bowiem przez osoby, liczby i rodzaje, a także występuje w czasie przeszłym, teraźniejszym i przyszłym, w różnych trybach i stronach. Przyjmuje też formy imiesłowowe. Brzmi strasznie? Spokojnie! Już wszystko wyjaśniamy.
Dobrze wiedzieć
Podstawową formą czasownika jest bezokolicznik. Nazwę bierze stąd, że nie występuje w żadnej osobie. Zwykle kończy się on na -ć: np. śpiewać, tańczyć, jeść, widzieć, rozumieć.
Czasowniki odmieniają się przez:
  • rodzaje;
  • osoby;
  • liczby;
  • czasy;
  • tryby;
  • strony;

Odmiana czasowników przez osoby, liczby i rodzaje

Odmiana przez osoby dotyczy wykonawcy czynności. Żeby określić osobę, musisz zadać sobie pytanie: kto tę czynność wykonuje? Czyli kto jest podmiotem?

Odmiana czasowników przez osoby i liczby
OsobaCzasowniki w liczbie pojedynczejCzasowniki w liczbie mnogiejja, my, czyli pierwsza osoba w liczbie pojedynczej i mnogiejwidzę,... więcej