Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Co to są przymiotniki dzierżawcze?

Przymiotniki dzierżawcze to rodzaj przymiotników, które wskazują na przynależność, pochodzenie lub związek z określoną osobą, grupą, cechą, czy miejscem. Te przymiotniki odpowiadają na pytania "czyj?", "czyja?", "czyje?" zamiast na pytania "jaki?", "jaka?", "jakie?", które są typowe dla innych przymiotników.

Przykłady przymiotników dzierżawczych (wytłuszczone):
- obóz harcerski,... więcejStopniowanie przymiotników

W języku polskim wyróżniamy trzy stopnie przymiotników. Na pewno będzie Ci to łatwo zapamiętać, gdyż możemy określać je zarówno cyfrą (np. pierwszy, drugi i trzeci stopień), jak i słownie (np. podstawowy, wyższy i najwyższy stopień).

Pierwszy to stopień podstawowy: ciepły, ładny, kolorowy;Drugi to stopień wyższy: cieplejszy, ładniejszy, bardziej kolorowy;Trzeci to stopień najwyższy:... więcejCo to są i jak zapisywać przymiotniki złożone?

W języku polskim bardzo często (zwykle nawet nieświadomie) korzystamy z przymiotników złożonych. Przymiotniki złożone są to przymiotniki połączone z dwóch innych przymiotników – łącznie lub za pomocą łącznika (-).

Jeżeli przymiotnik tworzą dwa człony równorzędne, wówczas zapisujemy je łącznikiem. Są to przymiotniki z jednej grupy tematycznej:
wiosenno-letni sezon
niebiesko-zielony samochód
czarno-biały... więcej