Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Rodzaj literacki i jego rodzaje

Epika, liryka dramat – spotkałeś się już kiedyś z tym podziałem? Tak naprawdę wszystko, co czytasz, niezależnie od tego, czy to tren Kochanowskiego, Biblia czy Twoja ulubiona powieść science fiction, jest którymś z tych trzech rodzajów literackich. Rodzaje literackie to bowiem w polskim językoznawstwie najbardziej podstawowy sposób klasyfikowania dzieł.

Dzisiaj dowiesz się o nich nieco więcej, a co najważniejsze – nauczysz się je... więcej

Epika - budowa, podział, najważniejsze gatunki epiki

Jeden z trzech podstawowych rodzajów literackich (obok liryki i dramatu). Czym się wyróżnia?
Świat przedstawiony ma charakter fabularny.Podstawową formą wypowiedzi jest narracja.Narrator (podmiot literacki) usytuowany jest na zewnątrz świata przedstawionego. Wypowiada się najczęściej w 1. lub 3. osobie.
Nie od zawsze posługiwaliśmy się pojęciem „epiki”. Najpierw funkcjonowały różne formy ludowego,... więcejLiryka - definicja, podział, najważniejsz gatunki liryki

Jeden z trzech podstawowych, obok epiki i dramatu, rodzajów literackich. Jak rozpoznać utwory liryczne?
Spisane są najczęściej wierszem. Dzisiaj utwory liryczne określa się też „poezją”.Główny temat: wewnętrzne przeżycia, emocje, doznania jednostki przekazane w formie monologu.Centralny element utworów lirycznych: podmiot liryczny (inaczej: „ja” liryczne), którego uczucia i myśli organizują cały utwór.

Liryka... więcej

Dramat - wszystko, co musisz wiedzieć

Jeden z trzech podstawowych, obok epiki i liryki, rodzajów literackich. Obejmuje utwory mające charakter fabularny (czyli tak jak gatunki epickie), ale zasadniczo przeznaczone do realizacji scenicznej. Co ciekawe, dzieło dramatyczne należy do literatury dopóki pozostaje tekstem. W swojej realizacji widowiskowej zaczyna należeć już do sztuki teatru.

Jak rozpoznać dramat?
Utwory dramatyczne wyróżniają się na tle epickich i lirycznych nie... więcej