Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
 
Mężczyzna dzięki swojej sile fizycznej i brutalności zdobywa absolutną władzę w domu Stomila. Zamiast argumentów Edek woli używać rąk. Jednym mocnym ciosem nie tylko powalił Artura na deski, ale go zabił. Przejmując kontrolę nad mieszkańcami, zaraz po zabiciu głównego bohatera, zwrócił się do nich:
Widzieliście, jaki mam cios? Ale nie bójcie się, byle cicho siedzieć, nie podskakiwać, uważać, co mówię, a będzie wam ze mną dobrze, zobaczycie. Ja jestem swój chłop. I pożartować mogę, i zabawić się lubię. Tylko posłuch musi być. Widzimy zatem, że swoje panowanie zamierzał oprzeć na strachu.


Skąd brała się bezczelność, bezkompromisowość, pewność siebie i determinacja ludzi pokroju Edka? Ewa Wiegandt wspomina w swoim tekście słowa Sławomira Mrożka, które stanowią odpowiedź na to pytanie:
Z praw najskuteczniej korzysta cham, ponieważ normalny człowiek zawsze ma jakieś wątpliwości, czy mu się wszystko należy. (…) Kiedyś cham nie był w modzie, później stał się modny, teraz dyktuje modę. I nasz rodziny, zgrzebny cham wpada w otwarte ramiona chama światowego. Bernadetta Żynis, autorka jednego z opracowań epoki współczesności, dodaje: Mrożkowy »cham« stał się modelem pewnej postaci – typem charakterystycznym dla współczesnej obyczajowości i kultury, uosabiającym zaborczość, brutalność, pewność siebie, żądzę władzy, bezmyślność. Skonfrontowany z nim inteligent naprawiacz nie potrafi znaleźć jakiejś sankcji, zasady, która byłaby absolutna i ostateczna.


strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij




  Dowiedz się więcej
1  Tango - streszczenie
2  Symbolika tanga w dramacie Mrożka
3  Charakterystyka Ali