Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Wygląd kuzynki i narzeczonej Artura Mrożek opisuje następująco:
dorodna osiemnastoletnia, długie, proste włosy. (…) wyskakuje z legowiska, w długiej do ziemi, nieprzezroczystej - uwaga dla reżyserów o zbyt łatwych skojarzeniach - koszuli, pełnej zakładek, falbanek, aż wyglądającej raczej na strój niż na koszulę nocną.
W trzecim akcie zamienia ten zwiewny strój na białą suknię ślubną.

Ala wydaje się przypominać Eleonorę za młodu. Łatwo dostrzec, że wzorowała się na swojej ciotce nie tylko w kwestii wyglądu, ale gustu (przespała się z Edkiem, chociaż nie czuła do niego wielkiego pociągu, ale dlatego, że matka Artura była nim zafascynowana). Młoda dziewczyna była pod wielkim wrażeniem tego, co działo się w domu Stomila. Pewnie przez swój młody wiek cechowała ją łatwowierność i płytka fascynacja wszystkim, co inne, szokujące. Jednak pomimo zaledwie osiemnastu lat, bohaterka była już wprawioną kokietką. Doskonale zdawała sobie sprawę z tego, jak działa na mężczyzn i często z nimi flirtowała. Swoimi wdziękami chciała również skusić Artura, by rzucił się na nią tak, jak z pewnością zrobiłby to Edek. Jednak główny bohater świetnie nad sobą panuje (do czasu) i traktuje ją z szacunkiem i godnością, ponieważ szczerze ją kochał, o czym przekonała się dopiero po jego śmierci.

To właśnie kuzynka „wbija gwóźdź do trumny” Artura. Zdradzając bohatera z Edkiem przyczyniła się najbardziej do jego załamania i śmierci. Niestety okazało się, że dziewczyna niczym nie różniła się od reszty rodziny Artura, chociaż jemu wydawało się, iż jest jego pokrewną duszą.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Tango - streszczenie
2  Charakterystyka Artura
3  Sławomi Mrożek - biografia