Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Alicja - siedmioletnia bohaterka powieści. Alicja wierzy w stabilność i uporządkowanie świata, cechuje ją ogromna ciekawość tego, co ją otacza. Wizyta w Krainie Czarów zmienia jej spojrzenie na świat.

Biały Królik – szalone, zamieszkujące w Krainie Czarów zwierzę, które prowadzi Alicję poprzez swą norę do cudownego świata. Jest ważną postacią w powieści. Cechuje go bojaźliwość, ma maniakalne przyzwyczajenia, czasem staje się agresywny. Podczas procesu jest heroldem.

Królowa Kier – władczyni Krainy Czarów, jest władcza i apodyktyczna, wciąż się awanturuje i krzyczy o ścinaniu głów.
Król Kier – władca Krainy Czarów. Jest nieefektywny i ogólnie nielubiany, brakuje mu bezwzględności królowej, dlatego wycofuje swe nakazy egzekucji.

Kot-Dziwak z Cheshire – wiecznie uśmiechnięty kot, który pojawia się I znika na życzenie. Wykazuje się indywidualizmem, trzeźwym myśleniem i formułowaniem logicznych sądów, dzięki którym wyjaśnia Alicji szaleństwo i niesamowitość Krainy Czarów.

Księżna – niezwykle brzydka i próżna kuzynka Królowej. Początkowo niegrzecznie odnosi się do Alicji, jednak później się to zmienia i staje się wobec niej czuła, co wzbudza niepokój dziewczynki. Uważała, że każda rzecz ma swój morał.

Pan Gąsienica – stworzenie z Krainy Czarów. Siedzi na grzybie i pali wodną fajkę. Alicję traktuje z pogardą. Przekonuje ją do skosztowania grzyba, dzięki czemu dziewczynka może zmieniać swój rozmiar.

Zwariowany Kapelusznik – mały nieuprzejmy kapelusznik, który żyje w ciągłym czasie herbacianego spotkania. Cieszy go frustracja Alicji.
Szarak Bez Piątej Klepki – należy do kompanii herbacianej (osób, które utknęły w czasie podczas spotkania na herbatę). Cieszą go zmartwienia Alicji.
Suseł – wraz z Zwariowanym Kapelusznikiem i Szarakiem Bez Piątej Klepki wciąż pije herbatę uwięziony w czasie. Siedzi przy herbacianym stole w półśnie.

Smok – sługa Królowej, zaprzyjaźnia się z Alicją i eskortuje ją do Niby-Żółwia.
Niby-Żółw – żółw jest sympatyczny wobec Alicji, cechuje go sentymentalizm, wciąż jest pochłonięty swoją osobą i wspominaniem przeszłości.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Alicja w krainie czarów – streszczenie szczegółowe
2  Alicja w Krainie Czarów – cytaty
3  Kot Dziwak – charakterystyka