Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Alicja - siedmioletnia bohaterka powieści. Alicja wierzy w stabilność i uporządkowanie świata, cechuje ją ogromna ciekawość tego, co ją otacza. Wizyta w Krainie Czarów zmienia jej spojrzenie na świat.

Biały Królik – szalone, zamieszkujące w Krainie Czarów zwierzę, które prowadzi Alicję poprzez swą norę do cudownego świata. Jest ważną postacią w powieści. Cechuje go bojaźliwość, ma maniakalne przyzwyczajenia, czasem staje się agresywny. Podczas procesu jest heroldem.

Królowa Kier – władczyni Krainy Czarów, jest władcza i apodyktyczna, wciąż się awanturuje i krzyczy o ścinaniu głów.
Król Kier – władca Krainy Czarów. Jest nieefektywny i ogólnie nielubiany, brakuje mu bezwzględności królowej, dlatego wycofuje swe nakazy egzekucji.

Kot-Dziwak z Cheshire – wiecznie uśmiechnięty kot, który pojawia się I znika na życzenie. Wykazuje się indywidualizmem, trzeźwym myśleniem i formułowaniem logicznych sądów, dzięki którym wyjaśnia Alicji szaleństwo i niesamowitość Krainy Czarów.

Księżna – niezwykle brzydka i próżna kuzynka Królowej. Początkowo niegrzecznie odnosi się do Alicji, jednak później się to zmienia i staje się wobec niej czuła, co wzbudza niepokój dziewczynki. Uważała, że każda rzecz ma swój morał.

Pan Gąsienica – stworzenie z Krainy Czarów. Siedzi na grzybie i pali wodną fajkę. Alicję traktuje z pogardą. Przekonuje ją do skosztowania grzyba, dzięki czemu dziewczynka może zmieniać swój rozmiar.

Zwariowany Kapelusznik – mały nieuprzejmy kapelusznik, który żyje w ciągłym czasie herbacianego spotkania. Cieszy go frustracja Alicji.
Szarak Bez Piątej Klepki – należy do kompanii herbacianej (osób, które utknęły w czasie podczas spotkania na herbatę). Cieszą go zmartwienia Alicji.
Suseł – wraz z Zwariowanym Kapelusznikiem i Szarakiem Bez Piątej Klepki wciąż pije herbatę uwięziony w czasie. Siedzi przy herbacianym stole w półśnie.

Smok – sługa Królowej, zaprzyjaźnia się z Alicją i eskortuje ją do Niby-Żółwia.
Niby-Żółw – żółw jest sympatyczny wobec Alicji, cechuje go sentymentalizm, wciąż jest pochłonięty swoją osobą i wspominaniem przeszłości.

Siostra Alicji – pozostaje jedynie w realnym świecie, na jej kolanach zasypia Alicja. Po jej powrocie z Krainy Czarów pod koniec historii, rozmyśla o przygodach, jakie przeżyła dziewczynka.
Walet Kier – asystent Króla i Królowej. Zostaje oskarżony o kradzież ciastek Królowej.
Mysz – to pierwsze stworzenie, z którym Alicja rozmawia w Krainie Czarów. Na początku dziewczynka i jej opowieść o kocie przeraża ją. Gdy jej opowieść zostaje przerwana obraża się i odchodzi.
Gołąb – stworzenie z Krainy Czarów. Ma tendencję do używania wielkich słów, a inni oskarżają go, że nie zna ich znaczenia. Proponuje, by zwierzęta uczestniczyły w ptasim wyścigu.
Kaczka, Papużka i Orzełek – stworzenia z Krainy Czarów, które biorą udział w ptasim wyścigu.

Kucharka – kucharka Księżnej, która do gotowania dodaje wielkie ilości pieprzu, powodując że wszyscy kichają. Odmawia złożenia zeznań podczas procesu Waleta Kier.
Gołębica – istota z Krainy Czarów. Bierze Alicję za żmiję, który chce wykraść jego jajka, dlatego jest zły i atakuje dziewczynkę.
Dwójka, Piątka, Siódemka – ogrodnicy Królowej, figury karciane. Obawiają się swej pani i w jej obecności są niezdarni.
Biś – jaszczurka, sługa Białego Królika. Usiłuje dostać się do domu z nienaturalnych wzrostów Alicję przez komin. Później, podczas procesu pełni funkcję ławnika. Biś jest głupi i nieudolny.
Żaba-Lokaj – lokaj Księżnej. Jest głupi i przyzwyczajony do tego, że nic w Krainie Czarów nie ma sensu.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Alicja w krainie czarów – streszczenie szczegółowe
2  Alicja w Krainie Czarów – cytaty
3  Kot Dziwak – charakterystyka